Den volgenden dag nam hij een eersten stap door een besluit te laten nemen door de vergadering, dat Br., It. en Fr. staven elk de vorming van een intergeallieerde Gen. Staf zouden bestu- deeren. Van Wilson had Painlevé, toenmaals Min. van Oorlog, op 16 Juni 1917 de belofte verkregen, dat vóór het einde van Juni 1918 een Am. leger van 1.000.000 man zich in Fr. zou bevinden. Tegen dien tijd zouden de groote inrichtingen voor vervaardiging van ,'anks, vliegtuigen, zwaar geschut en gasgr. in werking moeten zijn. Was het eenmaal zoover, dan kwam het er op aan snel en krachtig toe te slaan. Daartoe moesten de krachten worden gecoördonneerd en naar Painlevé's juiste meening kon dit alleen, wanneer de eenheid van co was verkregen. Nog een andere reden bestond er volgens hem, om zoo spoedig mogelijk tot die eenheid te geraken. Het was te verwachten, dat het Russ. leger inéén zou storten, vóórdat het Am. leger in Fr. gereed was. Dan zou men het grootste deel der D. troepen uit Rusland op het W.-front moeten verwachten, om daar de beslissing te zoeken. Welk een gevaar zou dan voor de Geallieerden bestaan, indien de legers niet aan één enkel persoon gehoorzaamden, maar aan meerdere, met misschien uiteenloopende inzichten. De eenheid van co was dan zooveel te noodzakelijker, omdat de Fr., die met een 1 /2 maal zoo sterk leger als de Br. een 4 maal zoo lang front bezet hielden, hun herhaaldelijk hadden gevraagd een gedeelte van het door de Franschen vastgehouden front over te nemen, om de aanvalskracht van hun leger te kunnen behouden. Door een dergelijke maatregel echter zou het aansluitingspunt tusschen de Br. en Fr. legers, welk punt altijd een zwakke plek zou vormen, die vijand, aanvallen zou uitlokken, dichter bij Parijs komen, Parijs dus meer bedreigd zijn. Een nieuwe verdeeling van het front zou niet mogen plaats hebben zonder een nauwere coördonnatie van de mogelijke operatiën. Om deze redenen verzocht Painlevé aan Lloyd George zoo spoedig mogelijk met hem samen te komen. 25 Sept. ontmoetten beide staatslieden elkaar aan het station te Boulogne. Na een lang onderhoud, dat alleen tusschen hen beiden plaats had, kwamen zij tot overeenstemming omtrent de groote lijnen van een plan, dat de samcnv/erking zou bevorderen en de eerste stap zou zijn om tot de gewenschte eenheid van co te geraken. Het eenvoudigste zou het zeker zijn geweest, het Br. leger een voudig ondergeschikt te maken aan den Fr. opperbevelhebber. Deze oplossing echter zou door Eng. nimmer zijn aanvaard. Men zou daarvan nooit kunnen verkrijgen, dat het zijn grootste leger, dat het ooit op de been had gebracht en waarop het zoo trotsch was, eenvoudig als onderdeel van een ander leger zou beschouwen. Evenmin zou men op instemming van het Br. leger voor zulk een maatregel kunnen hopen. Bij de oplossing om tot eenheid te 608

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 30