geraken, moest men rekening houden met den trots van het Eng. volk en leger en het hooge gevoel van eigenwaarde. Bij de besprekingen werd dan ook als beginsel aangenomen, dat het Fr. en het Br. leger als onafhankelijke legers, gelijkberechtigd, naast elkaar stonden, samengevoegd onder één opperbevelhebber, die echter niet tevens opperbevelhebber van een der legers kon zijn. De intergeallieerde Generalissimus moest buiten de legers staan. Van beide staatslieden was de candidaat Foch. Als Generalissimus toch zou alleen iemand kunnen worden benoemd, die het vertrouwen van beide legers bezat. En reeds vóór den oorlog genoot Foch dat door de bekendheid, welke zijn geschriften, de leeringen aan de H. K. S. bevattende, in Engeland hadden verkregen. Hij had in Eng. méérmalen belangrijke zen dingen verricht, waarbij hij in de gelegenheid was geweest waar devolle vriendschapsbanden aan te knoopen. Dat vertrouwen was vergroot door het aandeel, hetwelk hij had in den slag aan de Marne 1914, aan den Yzer en aan de Somme 1916. Tusschen hem en Haig had bij dezen laatsten slag in de leiding volmaakte over eenstemming geheerscht. In Br. oogen was het ook alleen Foch, die het Br. leger juist kende, het in zijn eigenaardigheden naar waarde wist te schatten en wist, wat hij er van kon verwachten en vergen. Van hem was ook vclkomen onpartijdigheid te verwachten. Onder hem zou men niet behoeven te vreezen voor bevoorrechting van het eene leger boven het andere, een verdenking, welke in kritieke dagen zeer veel kwaad zou kunnen doen. Evenwel dit plan was eerst voor de toekomst. Lloyd George meende nu nog niet zoover te kunnen gaan. Daartoe moesten de geesten in Engeland eerst worden bewerkt. Als overgangsmaatregel kwam men tot een plan, dat voorzag in de onmiddellijke organisatie van een intergeallieerden Oor logsraad, die als permanent orgaan een Gen. Staf zou bezitten, waarvan Foch chef zou zijn. Deze zou dus de ook reeds vroeger voorgestelde Chef van den Gen. Staf worden, doch met andere bevoegdheden. Voorloopig zou hij alleen onder zijn onmiddellijke bevelen hebben de Fr. Br. reserves, welke dan zouden worden gevormd achter het aansluitingspunt tusschen de Fr. en Br. legers. Voorloopig zou hij alleen op niet in het oog vallende wijze de operatiën der Br. en Fr. legers op het aansluitingspunt coördon- neeren. Zoodra de stemming in Engeland dit mogelijk maakte, zou Foch's benoeming tot intergeallieerd Generalissimus volgen. Lloyd George verklaarde voorloopig niet verder te kunnen gaan; de meening in het Parlement en van het leger had hij nog niet kunnen winnen. Om de samenwerking van Br. zijde met Foch gemakkelijker te maken, wilde Lloyd George in het nieuwe lichaam als Br. verte- 609

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 31