Gedurende geruimen tijd bleef de verhouding met het Oost. Gr. Hkw. zeer goed, n. 1. zoolang dit, volgens bekentenis van v. F., in hooge mate rekening hield met de D. inzichten. Toen echter de Donau-monarchie door de belangrijke verbetering van haar toestand in den winter van 19151916 meende zich te kunnen onttrekken aan de D. voogdij en haar eigen weg wilde gaan, geraakte het dermate in moeilijkheden gewikkeld, dat D. er toe over moest gaan een formeele erkenning te eischen van alle ver bondenen van de opperste Duitsche legerleiding als opperste oorlogsleiding. P I a a t s e 1 ij k kwam wel een vereeniging van D. en O. H. troepen onder eenhoofdig bevel tot stand. Tot steun der Oost. was, toen na de nederlaag van Potiorek in Servië de Russen krachtig opdrongen, een Z. leger gevormd uit 3 D. en eenige O. H. Divn, onder bevel van den D. generaal von Linsingen, die onder de O. H. Opperste Legerleiding stond. Eind"1. Maart 1915 bleek een nieuwe steun, dóór zending van D. troepen, noodig om het opdringen der R. tot staan te brengen. Het Beskiden korps onder von der Marwitz. bestaande uit 3 D. Divn van het D. Oostfront, werd naar de Beskiden verplaatst om een terugtocht der O. Hongaren te herstellen. Uit de reeds geleverde gevechten was den Chef van den D. Gen. Staf, den eigenlijken leider der D. operatiën, gebleken, dat de O. H. troepen veel minder gevechtswaarde hadden dan de D. en dat zoodra zij alleen gelaten werden er niet volkomen staat op was te maken. Om hun rendement te vergrooten, over woog hij een organisatie van vereenigd gebruik van D. en O. H. troepen, waarbij de eersten het eigenlijke aanvallen zouden ver richten. Voor zoover dat mogelijk was, geschiedde dit in den ver volge. Waar door gebrek aan D. troepen men niet op die wijze te werk ging, voegt v. F. er bij, zooals bij het O. H. offensief in Wolhynië in den Herfst van 1915, of die van Tyrol begin 1916, is dit den Centralen duur te staan gekomen. Einde Mrt streden volgens de opgave van v. Falkenhayn 89000 man D. troepen onder het O. H. opperbevel. Tusschen den Boven Weichsel en den voet van het gebergte bevond zich de Div. v. Besser tusschen de O. H. Divn van het IVde O. H. Leger, in het front. In de Beskiden had het Korps v. d. Marwitz het front van het lilde O. H. Leger versterkt. Op den rechter vleugel bevond zich het Zuiderleger van v. Linsingen. In de Bukowina streed het D. Cav. korps Marshall. Teneinde het O. front gedurende langen tijd te bevrijden van de Russ. pressie, projecteerde v. Falkenhayn de groote doorbraak van Gorlice. Aan den Chef van den Gen. Staf van het O. H. leger, Conrad v. Hötzendorff, stelde hij voor, daaraan het IVde O H. leger en een O. H. Cav. div. te doen deelnemen. Alle voor den doorbraak bestemde troepen zouden staan onder één bevelhebber, 614

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 36