die zooals v. F. zeide natuurlijk een D. generaal zou zijn. Deze voorslag werd aangenomen. Het IVde O. H. leger zelf bestond uit 5 Divn (O. H.), 1 D. Div. en 1 O. H. Cav. div. Toen het noodzakelijk bleek, na de gelukte doorbreking, het front der troepen naar het N. te oriënteeren om in die richting de R. aan te grijpen, die met groote massa's gereed stonden om de in O.-richting doorrukkende troepen bij verdere vervolging in die richting in de 1. flank te vallen, werd ook het 1ste O. H. leger onder de bevelen van von Mackensen gesteld, die de doorbreking bij Gorlice als Comdt van het Xlste D. en het IVde O. H. leger had geleid. Het Xlste D. leger bestond uit D. troepen en 1 O. H. Leger korps. In den zomer van 1915 ondernamen de Oost. een groot offensief tegen de R. Na aanvankelijke successen in O. Galicië, leed de l.-vleugel van het Vilde Leger een belangrijke nederlaag op den W. oever der Sereth. Om de situatie te redden, gaf de D. Opperste Legerleiding, op gedaan verzoek, toestemming om van de voor den veldtocht tegen Servië bestemde troepen, deelen naar Galicië te zenden, terwijl deze laatsten zouden worden vervangen door D. troepen. De toestemming werd echter gegeven op voorwaarde, dat het offensief in Wolhynië werd gestaakt, omdat v. F. daarvan geen succes verwachtte, gelet op de geringe aanvalskracht der O. H. troepen, doch a'leen moeilijkheden. De O. H. Legerleiding gaf toe, doch voordat hare bevelen dienaangaande konden worden uitgevoerd, werd de toestand in Wolhynië nog erger dan aan de Sereth. Het IVde O. H. leger rukte in de streek van Lutzk naar Dubno Rowno op. Half Sept. gingen de R. tegen dit leger tot den aanval over en versloegen het geheel. Op het verzoek om steun zond de opoerste D. Legerleiding onmiddellijk 2 Divn van het O.-front naar het Z. Deze Divn brachten spoedig de R. bij de Styz tot staan. Bij deze zending had v. F. één voorwaarde gesteld. Hij achtte het noodig om de leiding van den l.-vleugel van het O. H. front tegen de R. in handen te leggen van een D. generaal, om er meer vastheid aan te geven. Het IVde O. H. leger en alle O. H. en D. troepen N. er van tot aan den r.-vleugel van het D. Oostfront werden nu vereenigd tot de Legergroep von Linsingen. De veldtocht van 1915 tegen de R. had aan de bedoelingen van de Opperste Legerleiding beantwoord. Wat ueze zich had voor gesteld, was bereikt. Bij de R. was voorts een sterke vermindering van de gevechtswaarde der eenheden opgemerkt, een verzwakking en ontbinding, waarvan men verwachtte, dat zij zich niet konden herstellen, als men het isolement van Rusland kon doorvoeren. Daardoor zou ten slotte zijn wil tot doorzetten van den strijd gebroken kunnen worden. Dit zou te eerder plaats hebben, wanneer 615

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 37