voor het legerBij de openlegging der B. B. had men in vele gewesten kunnen handelen als de Fr. in West- en Midden-Afrika 2), rt. bij het teekenen der Korte Verklaring gewapenden bijstand vorderen in den vorm van hulptroepen, later om te zetten in militie. Men was echter h. 1.1. nimmer gelukkig met zijn hulptroepen en zoo is de gelegenheid gepasseerd om van hulptroepen tot gewa pende politie, van gew. politie tot militie te komen. Toch ware nog wel hier en daar op de B. B. de bevolking tot gew. politie dienst te verplichten; voor encadreering is voldoende personeel beschikbaar. Locale milities, ingelijfd bij de garde indigène, de garde-cercle, dan wel de gendarmerie, waren in Afrika en Indo- China de voorloopers en wegbereiders der legermilitie. De anatomie van speciaal de Algerynsche militie doet zien, dat de minister, voor de invoering daarvan verantwoordelijk, de ge- heele moederlandsche volksvertegenwoordiging achter zich had, zelfs bij protesten der Algerynsche bevolking. Het moederland was ervan doordrongen, dat alleen inl. militie uitkomst kon geven in den dreigenden nood. Zoo'n gunstige constellatie kan geen Ned. Min. v. Kol. ooit verwachten, tenminste niet voor ook onze Jacobynen minister zijn. Briand was als minister geheel andere meeningen toegedaan, dan als afgevaardigde der oppositie. Daarbij verkeerde men in Algiers in het gunstige geval van een eersten diensttijd voor Europeanen van 3 jaar, zoodat er geen bezwaar was den Algerynen een zelfden plicht op te leggen. Men denke zich echter onze „unwarlike races" met een eersten dienst tijd van 6 maanden en deze miliciens na eenige jaren groot verlof tegenover een B. V.! Wat zullen die menschen op het gebied van b. v. schietvaardigheid presteeren, om van de rest te zwijgen. Dan zijn er nog menschen, die gedurende den diensttijd ambachts- onderwijs, les in Nederlandsch, moreele opvoeding e. d. m. willen laten geven, nog anderen, die van een Zwitsersch legerstelsel droomen! Alsnu de kwestie van verzet bij de invoering: In Algiers mag deze als een model van voorbereiding gelden. Een commissie van deskundigen, die de bevolking in al haar lagen hoort; dan inschrij vingen en jaarlijksche monsteringen; alle bezwaren en klachten door de regeeringsorganen zoo openbaar mogelijk behandeld en weerlegd; besprekingen worden gehouden3), instructies uitge- De Regent van Serang in den Volksraad: De Javaan van goeden huize ziet laag neer op soldaten. Ik wensch niet te gelooven, dat de Jav. wereld de militie als een nationale zaak zal beschouwen. 2). Mangin, op. cit.Le Sofa qui nous combattait hier était le tirailleur de demain, les peuples délivrés se ralliaient autour de votre fanion tricolore; vous les avez faits Franqais. 3). In West-Afrika hield de bekende kolonel Mangin niet minder dan 121 besprekingen (palabres) voor meer dan 100,000 toehoorders. G. Pasquier, L'organisation des troupes indigènes en Afrique Occ. Franq. p. 67. 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 3