ad 2 staat, dat tusschen de groepen als regel dezelfde ruimte wordt genomen als tusschen de manschappen. ad 112. Hierbij blijft een hiaat tusschen de beide brigades, welk hiaat alleen hersteld kan worden door een flankmarsch of bij een voorwaarts terreinwinnen. Verder moet het co van de gr. cn van de achterste groepen eerst gegeven worden, als de achterste man het gegeven aantal passen (aangegeven in het co voor het verspreiden) heeft van den buitenvleugelman der voorste groep (zie ook 110(2)). Het is beter het woord „rechts (1)" uit het co van den gr. ct te laten vervallen. Zooals het co thans luidt, moet feitelijk op dat co de groep die marcheert in een richting evenwijdig aan het in te nemen front -verspreiden in diezelfde richting. Zij zou dan kom.n te staan, „haaks" op die richting en dus ook haaks op het in te nemen front. ad Opm. p. 112. Bij het verspreiden van de gesloten, in frontcolonne opgestelde sectie blijven de linkervleugelman van de rechtervoorste en de rechtervleugelman van de linkervoorste groep naast elkaar staan, zonder de bevolen tusschenruimte. ad punt 113. Behandeld wordt alleen het verzamelen stilstaande en niet in den marsch. Is dit laatste vervallen Bij een in brigades opgeloste sectie kan wèl tijdens den marsch „Verzamelen" worden gecommandeerd. Het verzamelen geschiedt ter plaatse van den sectiect., doch als in pt 109 aangegeven, d.w. z. staat de s.ct voor de iinker- groep, dan verzamelen de brigades eerst bij den br. ct en vervolgens plaatst de linkerbrigade zich langs den kortsten weg vóór de rechter en komt de sectie dus niet bij den s.ct terecht. ad Opm. 113. Uit de verspreide orde kan per brigade, of per groep, verzameld worden, terwijl een verzamelen in brigades van een in groepen ongeloste sectie (pt. 109a) niet mogelijk is. Slotopmerkingen. Uit de in brigades in front opgeloste sectie kan men niet oplossen in groepen (zie 107a). Het verspreiden in een aangegeven lijn is thans geheel vervallen. Om de stilstaande sectie voorwaarts te doen oplossen in bri gades, idem de brigade in groepen, om de brigades en groepen voorwaarts te doen verspreiden enz. moet steeds noodwendig eerst voorwaarts gecommandeerd worden, aangezien niet aange geven is, dat door tusschenvoeging van het co „Voorwaarts" vanuit de stilstaande, c. q. liggende of andere gedekte houding, men onmiddellijk oplossende, c. q. verspreidende, naar voren kan gaan. Er is niet meer aangegeven, waar eventueel aanwezig zijnd „opsluitend gelid" moet blijven. 627

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 49