een .oude kwaal opnieuw tot uitbarsting kan komen. Maar het komt ook voor, dat enkelen zich opzettelijk infecteeren, of een oude infectie onvoldoende doen behandelen, teneinde zich zoodoende te onttrekken aan manoeuvres of oefeningen. Wèl lijdt de in het hospitaal verpleegde een geldelijk verlies (immers hem wordt 20 centen per dag aan verpleegkosten en hospitaalsoldij van zijn gewone soldij ingehouden), maar zoodra hij daaruit ontslagen wordt, rappeleert hij een niet onaardig bedrao van de hem nog aankomende restant soldij. Zooals bekend is voorgeschreven, dat aan de kampements- wachten een kamer moet worden ingericht, waar de man desge- wenscht zich zelve kan behandelen. Waarschijnlijk zal dit systeem dat nog niet in alle garnizoenen is doorgevoerd, niet veel nut sorteeren. Wil men werkelijk eenig succes bereiken in den strijd tegen de venerische ziekten in het leger, dan zal men verplicht zijn dwangmaatregelen toe te passen. Bij het thans bestaande systeem bestaat geen een waarborg, dat de prophylaxe behoorlijk wordt toegepast. De broekjes, die nog nooit aan venerische ziekten hebben geleden, weten niet hoe zij zich moeten behandelen. En die zijn het juist, die men moet trachten te vrijwaren tegen besmet ting! Zonder nauwgezet en voortdurend toezicht zullen de ge neesmiddelen, die in dergelijke kamers beschikbaar worden gesteld, weldra weggesmokkeld zijn. Men late eens een flesch chininepillen ergens zonder voortdurend toezicht staan in een kampement! Bovendien loopt men het risico, dat de voor de inspuiting benoodigde instrumenten na gemaakt gebruik niet voldoende gedesinfecteerd worden, zoodat op deze wijze primaire besmetting mogelijk wordt. Het spreekt vanzelve, dat het dwangsysteem van het Am. leger niet klakkeloos op het Indische is toe te passen. Voorop zij gesteld, dat een juiste reglementeering van een stelsel van dwangbestrijding voor ons leger, naar het voorbeeld van het in het Am. leger tijdens den oorlog vigeerende systeem, slechts door de practijk kan wor den vastgesteld. Zoo zal het met het oog op de kosten niet mogelijk zijn om aan ieder P. S. een off. van gez. dienst te laten doen. Met het oog op de Indische toestanden zal dit werk moeten worden over gelaten aan een sergeant of korporaal Z. V. Het register van behandelde militairen dient zoowel door den Comdt van het P. S. als door den wacht-comdt te worden bijge houden^ en beide registers zullen iederen dag moeten worden gecontroleerd door den kapitein van de week en den luitenant van den dag. Het personeel van het P. S. zal in de uitvoering van zijn werkzaamheden twee maal in de week b. v. onverwachts moeten worden gecontroleerd door een off. van gez., die de op dien dag- behandelde militairen zal onderzoeken en nagaan, öf zij werkelijk 630

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 52