geen enkel leger en zeer zeker niet het Indische dat voor zoover het Eur. element betreft zoo moeilijk is aan te vullen zich de weelde kan veroorloven, dat 1|3 van haar gevechtssterkte door venerische ziekten buiten gevecht wordt gesteld. En daarom is het wenschelijk, dat juist in Indië het Am. systeem van bestrijding van venerische ziekten reeds in vredestijd wordt ingevoerd. 7. NASCHRIFT OP 6, door Dr. L. Balner. Statistieken, zooals de vorengenoemde Amerikaansche Sch. ontkent het niet zijn steeds met groote reserve te aanvaarden. Meerdere bijkomstige omstandigheden toch zijn er, waarmede niet, of niet afdoende, rekening gehouden kan worden en die een groote rol spelen. B.v.: lste. Vele militairen, die vroeger besmet zijn geraakt, blijven later chronisch ziek en zijn ten deele voor verdere infectie niet meer vatbaar. 2de. Het is vaak niet met zekerheid uit te maken, of eene infectie „primair" of „secundair" is, zoodat het voorkomt, dat eene nieuwe infectie als recidive wordt geboekt en omgekeerd. 3de. Plaatselijke omstandigheden spelen een groote rol (op welk gedeelte van het front de troep is stad, of platteland etappe of gevechtszone; stelling of bewegingsoorlog). Wat de voorgestelde strenge maatregelen betreft, zoo is toe passing daarvan o. i. voor Indië slechts gewettigd te velde, maar r.iet in een vredesgarnizoen. De vrijwilliger, die gedurende zijn beste jaren vrijgezel blijft, moet anders worden beoordeeld dan de milicien. Eerstgenoemde staat veel meer aan besmetting bloot en zelfs aannemende, dat hij de prophylaxe (P) toepast, is het toch vrij zeker, dat hij in den loop van zijn langen diensttijd meerdere infecties niet zal ont- loopen, want de prophylaxe faalt meermalen. Hiermede dient men rekening te houden en zouden wij dus ten opzichte van den vrijwilliger van wien men toch ook onmogelijk een sexueele onthouding kan gaan eischen eene mildere opvat ting moeten aannemen en hen zeker niet geheel verantwoordelijk mogen stellen voor hunne ziekten. Ook om utiliteitsredenen zijn ten opzichte van hen strenge maat regelen ter zake niet aan te bevelen, want gedurende langeren tijd toegepast, zouden deze, door de er in schuilende onbillijkheid, wellicht groote ontevredenheid veroorzaken. Doch ook de toepassing van die strenge maatregelen zou o. i. onoverkomelijke moeilijkheden opleveren. Het oprichten van P. S. onder leiding van een sergeant- of kor poraal-ziekenverpleger is een maatregel, die zeer wel uitvoerbaar 632

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 54