640 Een beknopte, d.öch gedegen studie van Dr. Hiensch over den Gasoorlog vraagt daarna onze belangstelling. Meer en meer blijkt wel, dat de z. g. giftgassen tot de meest menschelijke (voor zoover men daarvan in dit verband kan spreken) wapens gerekend mogen worden. Met cijfers wordt aangetoond, dat de blijvende gebreken door gassen veroorzaakt minder veelvuldig zijn, dan die door andere middelen veroorzaakt Met vreugde begroetten we een artikel van de hand van den heer Van Tarel over de „afkortingen-anarchie". Daar weten wij hier ook van mede te sprekenHet ware te hopen, dat daar nu eindelijk eens iets afdoende op kon worden gevonden. Dan vinden we nog een art. over de voorziening van het leger met levensmiddelen en fourage, aanvoer van kleeding enz. hetwelk zeker de belangstelling van onze intendanten zal trekken. Van de hand van prof. De Jo-selin de Jong een pleidooi voor het in stellen van een permanente studie-commissie ten behoeve van de Ned. artillerie. De paardenarts Van Driest geeft nadere gegevens betreffende zijne proeve tot een meer objectieve beoordeeling der militaire paarden, leidende tot bezuiniging. De Militaire Spectator, Juli. De hierboven reeds geannonceerde studie van maj. Seyffardt wordt voortgezet. Dan volgt het verslag van genomen proeven met 8 tons bruggen, gebouwd met het bestaande Ned. pontonmaterieel. Dit artikel is verlucht met een drietal goede foto's, Door den luitenant Rietsema wordt het B. G. T. vuur van 12 cM. Hw behandeld. We vestigen voorts de aandacht op een studie van den heer Baay, getiteldls de ontwapeningsleuze van sommige onzer politieke partijen gerechtvaardigd? Dit artikel wordt door ons ter lezing aanbevolen aan zekere „staatslieden" in den Volksraad. Een zeer belangrijk art. is dat van den heer Van Slobbe over het nieuwe hoofdstuk Veiligheidsdienst van het voorschrift oo den velddienst. Of schoon het natuurlijk betrekking heeft op het Ned. voorschrift zoo verdient het toch aller aandacht. Dr. Hiensch eindigt zijn reeds boven vermelde studie over den gasoorlog. Mavors. Juni. Van den res. kapt. F. de Veer, die stationscdt. is op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, vinden we een beknopt overzicht van het Burgerluchtverkeer, hetwelk wel doet zien dat Rotterdam te^ dien aanzien goed geoutilleerd is. Een duidelijke foto van „Waalhaven'1 ver lucht het artikel. De maj. Bruyn komt in debat met den heer Froger omtrent hetgeen deze in een vergadering van Krijgswetenschap gezegd heeft. Het gaat om de beteekenis van de „voorste zone" bij een stelling in den bewegings oorlog en of daarvóór nog voorposten noodig zijn. De maj. De Bruyn acht ze wèl noodig. Het opstel van luit. Van Boven, over het inrichten van loopgraaf stelsels, wordt voortgezet. Verder nog artikelen over Aardtelegrafie en Luisterdienst en over Tenue en uiterlijk voorkomen. De aandacht zij nog gevestigd op de voortzetting van de art. van den heer Tielrooy over „De Groep". Deze artikelen, die, zoodra wij modern uitgerust zullen zijn, ook voor ons van beteekenis zullen worden, zijn thans in boekvorm verschenen. Mavors. Juli. Over het naar onzen smaak minder goed geslaagde artikel van den praatgragen kapitein Kaps, kunnen we kort 'zijn. De vorige bewerker van deze rubriek merkte al op, dat het bij dit vpd nogal goedig toeging. Ieder praat mee en het schijnt bij den kapt 'Kaps regel te zijn, dat luitenant, vaandrig en s.m. hem beurtelings in de rede vallen. Hetgeen hij volgaarne slikt. Inderdaad, zeer goedig. Uit dit artikel valt o.i. vooral te leeren, hoe het vast en zeker niet moet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 62