De heer Schwing vervolgt zijn artikel over den stikgasstrijd in den wereldoorlog, en bespreekt thans de gasmaskers. Uit een art. van luit. Van Baak blijkt duidelijk hoezeer de werkzaamheid en de verantwoordelijkheid van de lagere aanvoerders is toegenomen. Hij behandelt de handelingen van den s. ct bij aanval en verd. in den bewegingskrijg. De Kap. der genie Wilson bespreekt de uitrusting met pioniergereedschap van moderne legers. In het art. gedeelte vinden we een artikel over de ontwikkeling van het gasschieten, door luit. Liera. Marineblad. Juni. In deze aflevering een art. over de .Richting der wereldpolitiek na den oorlog". Er wordt op gewezen, dat deze richting wijst naar het Oosten, naar den Stillen Oceaan. De schr. behandelt de strategische positie der verschillende volkeren, die om dien grooten plas belangen hebben en wijst op het aandeel, dat ook wij, of we willen of niet, in de gebeurtenissen zullen hebben te nemen. De Schr. waarschuwt tegen de gevaren van ontwapening en acht den tijd daarvoor nog niet gekomen. We vestigen ook de aandacht op het dezen keer zeer belangrijke pers overzicht, daar dit hoofdzakelijk gewijd is aan de vlootwetkwestie en aan het aftreden van minister De Geer. Een en apder is voor ons uit den aard der zaak ook van het grootste belang. Cavaleritisch Tijdschrift. Juli. Een art. van den heer Fabius over het mobiele gevecht, begint met de opgaven voor eene oefening. Verder vinden we een wel interessant artikel over Lichte Brigade" en troepen- indeeling. De kapt. Hoogeboom breekt een lans, als oud-wielrijder, voor de bruikbaarheid der wielrijders in Nederland. Wij dachten, dat die nu toch hun sporen al lang verdiend hadden; wie die vlotte jongens in de mobilisatiejaren meermalen bezig heeft gezien, zal, evenals wij, wel toe geven, dat ze, toen althans, tot het beste deel van het Ned. leger gerekend moesten worden. Voor ons belangwekkend is het artikel van ritmeester Stoutjesdijk over de 01. cav. ruim honderd jaar geleden. Onze huzaren schenen toen voor een deel te bestaan uit „gedemobiliseerde" generaals van het Napoleon tische leger. De vermelde anecdotes zijn wel merkwaardig. Indische Gids. Juli. De heer Hulshoff Pol geeft een artikel over het Ind. bezoldigingsvraags.uk. De schr. bespreekt de moeilijkheden ver bonden aan eene goede oplossing door het feit, dat men hier te maken heeft met inheemsche en uitgezonden krachten. Hij geeft een weg aan, die volgens hem die moeilijkheid ten deele ondervangt, ofschoon hij toe geeft, dat ook aan de door hem aanbevolen regeling nog bezwaren kleven. Verder zij de aandacht gevestigd op het artikel „Tegenstellingen" door Van Roon, waarin de tegenstelling tusschen hetgeen de thans gepension- neerden hebben gepresteerd en wat de vroeger gepensionneerden hebben gedaan. Hij geeft tabellen van de gegeven onderscheidingen, roept de herinnering wakker aan de Lombok-affaire en vergelijkt dan de pensioenen van die oude krijgers met die, welke thans worden gegeven. Het is een fel artikel. 11. OVERZICHT BUITENL. TIJDSCHRIFTEN, door K. Journal R.U.S.I. Mei. De aandacht trekt een bekroond antwoord op een prijsvraag over de wijze, waarop wetenschap en uitvindingen zoowel wat betreft strategie als tactiek den volgenden grooten Europeeschen oorlog zullen beinvloeden. De schr. verdeelt de nieuwe oorlogsmiddelen in vier groepen te weten: luchtmacht, tanks, gas en onderzeebooten. Hij zegt, dat de wetenschap gestadig voortgaat en er dus steeds verbeteringen 641

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 63