Artillerie, Genie, Intendance, Geneeskundige Dienst, aanmaak van munitieService des Poudres et Salpètres en Vliegdienst). Het aantal diensten is tijdens den oorlog toegenomen. Men treft dan bij een Divisie b.v. behalve de 4 eerstgenoemde en den Vlieg dienst nog aan Veterinaire dienst, dienst van de schatkist en de post, transportdienst (auto's en voertuigen). De dienst van de schatkist en de post wordt eigenlijk verricht door civiele ambte naren, aan wie een militaire rang wordt toegekend. In oorlogstijd heeft men over het algemeen dezelfde inrichting, met dit onderscheid, dat de Minister een groot gedeelte zijner administratieve bevoegdheden delegeert aan de commandanten der Legerkorpsen en dat de Generaal der Divisie zijne rechtstreeksche bevelen kan geven aan de hoofden van dienst, die dan bij de Divisie zijn ingedeeld. Hieruit volgt de algeheele ondergeschiktheid. Zoo kan b.v. de Directeur, geplaatst onder den Commandant van het Legerkorps, geen onmiddellijke briefwisseling voeren met den Minister (behalve voor de indiening van borderels en comptabele stukken, welke geen nadere gedachtenwisseling behoeven). De Generaal van zijn kant is in technische aangelegenheden gehouden de briefwisseling van zijn ondergeschikten Directeur in origineel door te zenden, doch laatstgenoemde heeft niet het recht van den hiërarchieken weg af te wijken. De Directeuren van het Legerkorps kunnen echter wel, zonder tusschenkomst van het commando, rechtstreeksche briefwisseling voeren met de onder hunne bevelen gestelde onder geschikten, doch uitsluitend betreffende aangelegenheden van technischen aard. Zoo is het in tijd van vrede gesteld met het Legerkorps en in tijd van oorlog met het Legerkorps en de Divisie. De Commandant van het Legerkorps heeft dus, zoowel in tijd van oorlog, als van vrede, de volle bevoegdheid bevelen te geven aan de onder hem geplaatste diensten. Hij kan zelfs beslissingen nemen, waaraan niet in de reglementen omschreven uitgaven zijn verbonden, mits daarvan schriftelijk mededeeling wordt gedaan aan den betrokken Directeur en aan den Minister. Het kenmerkende van de organisatie van alle diensten is de scherpe scheiding tusschen leiding (direction) en beheer (ges- tion). De leiding is het ontwerpende orgaan, handelende naar de voorschriften hem gegeven door het Gouvernement, of de leger leiding, het orgaan, dat namens het Gouvernement de aankoopen doet voor het bijeenbrengen der hulpbronnen, dat de schulden regelt van den Staat, welke daaruit voortvloeien, en dat beschikt over de organen tot uitvoering daarvan. Het beheers-orgaan is dus belast met de ontvangst, de opschuring, de vervorming, de distributie en met de staving door bewijzen van hetgeen verbruikt is. Met de leiding zijn belast de Intendance-officieren en met het beheer de Administratie-officieren. 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 15