vleesch (elk met eene capaciteit van 1500 KG.) en hooger bedoelde elementen (E. N. E.) 8 auto's. De samenstelling der Intendance van een Legerkorps is als volgt: Off. supé rieur d'Int. Direction de l'Int. Sous-Int. des E. N. E. Groupe d'Exploitation Troupeau de bétail Cooperative des E. N. E. Réserve de commis et ouvriers pour l'ensem- ble du Corps d'Armée Ad- joint a l'Int. Off. d'ad- mini- stration des bu reaux Off. d'Adm des sub- sis- tances 10 Total 2 1 3 5 8 10 19 1127 Ik heb de Divisie niet kunnen behandelen, zonder tevens mel ding te maken van het Legerkorps, omdat dit laatste orgaan feite lijk de basis vormt van de legerorganisatie. In vredestijd bestaan izelfs, wat de diensten betreft, geen zelfstandig handelende Di- visiën, zooals later zal blijken. Transportmiddelen. De Intendance dezer groote legereenheden bezit, buiten de automobielen voor den vleeschopvoer, geen be paalde formaties voor het vervoer van levensmiddelen. Dat was wel het geval vóór den oorlog, doch tijdens den grooten oorlog heeft men de treinen noodgedwongen moeten verminderen, eens deels omdat de' opvoer van de enorme hoeveelheden fourage vaak onmogelijk bleek en anderdeels, omdat de aanvulling van het paardenmaterieel onoverkomelijke moeilijkheden opleverde. Automobielen konden voor de ravitailleering niet blijvend aan de Intendance worden afgestaan, omdat het aantal krachtvoertui gen, voor verschillende doeleinden gebezigd, reeds zoo enorm groot was (100.000 stuks), dat onmogelijk een vrij grooter aantal beschikbaar kon worden gesteld. Bovendien was een zuinig ver bruik van benzine geboden, daar dit artikel uit Amerika moest worden betrokken en de approviandeering daarvan dus niet een voudig was. Wanneer men nu nagaat, dat in 1918 30 legerkorpsen van 3 Divisiën, zoomede 22 zelfstandig optredende Divisiën (d. i. in totaal 112 Divisiën) in het veld stonden, kan men zich voor stellen, dat de intrekking der Intendance-formaties eenerzijds ge weldige besparing aan paardenmateriaal heeft gegeven, maar dat anderzijds de toevoeging van autos aan dien dienst voor den op voer eene zoodanige uitbreiding van het aantal krachtvoertuigen zou hebben veroorzaakt, dat daaraan niet kon worden gedacht. 662 9 7 43 34 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 18