De loopgraven-oorlog heeft die toevoeging vrijwel onnoodig gemaakt, daar de troepentreinen zich dagelijks aan de gares de ravitaillement konden komen ravitailleeren, doch algemeen is men er van overtuigd, dat de onthouding van transportmiddelen aan de Intendance der Divisiën en Legerkorpsen in een bewegings oorlog nadeelige gevolgen na zich zal sleepen. De Generale Staf is dan ook steeds bezig met de studie van dit netelig onderwerp, doch in elk geval beschikt de Intendance der hedendaagsche Fransche divisie over geen afzonderlijke vervoermiddelen. De Divisie-Commandant heeft te zijner beschikking een voertuigenconvooi (33 vierradige voertuigen) en de Commandant van het Legerkorps 2 secties automobiel-camions (40 stuks), welke kunnen worden toegevoegd aan de diensten, die daaraan behoefte hebben. Met al deze voertuigen tezamen kan men 1 dag levensmiddelen voor het geheele Legerkorps (gerekend op 3 Divisiën) vervoeren, hetgeen, althans in tijd van nood, eene niet te veronachtzamen aanvulling oplevert. Coöperatieven. De coöperatieven zijn tijdens den oorlog opge richte organen. Zij bezitten een commercieel karakter; hunne voorraden zijn privaat eigendom en behooren dus niet aan den Staat. Zij hebben ten doel tegen voordeelige prijzen levensmiddelen en verschillende voorwerpen aan de troepen te leveren (kruide nierswaren, wijn, dagbladen, toiletartikelen, boeken, papier e. d.). Men kan ze dus het best vergelijken met onze cantines. Hun pri vaatkarakter behoudende, zijn de coöperatieven aan eene regeling onderworpen, welke hen onder het toezicht plaatst van de leger leiding en onder het beheer en de controle van den Intendance- dienst. Deze dienst houdt b. v. toezicht op hunne weder-aanvulling, opdat zij in staat zijn te voldoen aan de aanvragen van de menages en de militairen. De samenstelling van den raad van toezicht van eene Divisie-coöperatieve is als volgt: 1 officier van den Generalen Staf, als vertegenwoordiger van den Divisie-Commandant, 2 troe penofficieren en de Divisie-Intendant. Als beheerder treedt op de proviandeeringsofficier (officier d'approvisionnement) van het' Hoofdkwartier der Divisie. In beginsel moet de coöperatieve eener Divisie bevatten: een groot magazijn voor de Divisie, een magazijn waar in het klein wordt verkocht aan de geïsoleerde manschappen en filialen, waarvan het aantal door de legerleiding wordt bepaald. Dit orgaan wordt door den Franschen soldaat met het woord „bazar" bestempeld. Het bezit geen eigen transportmiddelen en de Divisie-Commandant geeft, in geval van verplaatsing, aan, op welke wijze die moet plaats vinden. Rantsoenen. Er bestaan in het Fransche leger 3 soort rations en wel: 1. ration normale; 2. ration forte (voor den korten tijd en voor vermoeiende diensten)3. ration de réserve. De samenstelling dezer rations is als volgt: 663

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 19