zelfde doel belangrijk is opgevoerd. Daarentegen is het vleesch- rantsoen met 50 gr. verlaagd. Tijdens den oorlog heeft men alle mogelijke maatregelen be proefd om het verbruik van het noodrantsoen door de manschappen tegen te gaan, doch die maatregelen hebben meerendeels weinig succes gehad. Alleen heeft men een m. i. vrij practisch middel toegepast bij het Amerikaansche leger. Men had daar n. 1. op de bagagekar van den troepentrein geladen hermetisch gesloten blikken bussen, elk 25 noodrations inhoudende. De bussen werden op de wijze van een sardines-blik geopend. De bagagekar met deze noodrantsoenen was ingedeeld bij den gevechtstrein, zoodat de levensmiddelen, in geval van nood, steeds in het bereik van den soldaat waren. De inhoud van zulk een trommel was als volgt: 50 bussen van /2 pd. pain de guerre 10 1 corned beef 5 „1 roast beef 5 „1 gehakt corned beef 4 „1 vischconserf 25 rations suiker (in broodvorm) 25 koffie 25 zout in blokken alcohol in vasten vorm voor het opwarmen der spijzen. De mogelijkheid bestond echter ook tot uitgifte van een nood rantsoen per hoofd. Men is geneigd deze methode ook bij het Fransche leger te volgen, doch eene beslissing is dienaangaande nog niet genomen. De Commandant van het Leger heeft de bevoegdheid den over gang voor te schrijven van het eene ration naar het andere; ook de commandant van het Legerkorps heeft die bevoegdheid, doch onder voorwaarde daarvan kennis te geven aan den Commandant van het Leger. Het gemiddelde van de fourage rations bedraagt 51/2 K- G- haver en 2/2 K. G. hooi. Men heeft tijdens den oorlog groote moeilijkheden ondervonden met de distributie van laatst genoemd artikel, in gepersten vorm; de voorziening van hooi moest daarom meermalen achterwege worden gelaten. Verdeeling der voedingsmiddelen op de voertuigen. De verdee ling der voedingsmiddelen is als volgt: 2 reserve rantsoenen, waarvan 1 bij den man en 1 op de bagage kar. Bij den aanval worden beide rantsoenen door den man mede gevoerd (vivres d'assaut). 2 gewone rantsoenen, waarvan 1 bij den man en de keukenwagen en 1 bij den troepentrein (train régimentaire). Bovendien wordt bij den troepentrein nog een gedeelte van het reserve-rantsoen (dienende voor aanvulling) medegevoerd. De troepentrein van een Regiment Infanterie bestaat uit 17 voertuigen, t. w. 2 secties, elk van 7 voertuigen, voor de lading 665

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 21