i,gare de ravitaillement" aan in wagons met geïsoleerde wanden of het werd door de autobussen opgevoerd naar een „centre de livraison". Dit ravitailieerings-systeem is uitmuntend gebleken, want be vroren vleesch vereischt bij den opvoer heel wat minder zorg dan versch vleesch. Met stroo toegedekt kan het overal op geladen worden en neemt veel minder plaats in (in een vleeschauto b. v. 2000 in plaats van 1500 K. G.); onder die omstandigheden blijft het vrij lang goed en heeft eene samenstelling volkomen gelijk aan die van het versche vleesch. De Amerikanen en de Engelschen hebben tijdens den oorlog in de Fransche havens en op verschillende plaatsen in het binnenland moderne koelhuizen ingericht, welke na den vrede door het Fransche Gouvernement zijn overgenomen. Thans heeft de verstrekking van bevroren vleesch in de garni zoenen die van versch vleesch grootendeels verdrongen. Voor de levering van bevroren vleesch worden contracten afgesloten in Argentinië; het aangevoerde vleesch is, met inbegrip van de vracht, doorgaans goedkooper in prijs dan het versche. Broodvoorziening. Het brood bestemd voor de voeding van de troepen te velde is uitsluitend het „pain-biscuité", waaronder men dubbel gebakken brood kan verstaan. De bereiding is dezelfde als die van het gewone brood; de brooden blijven alleen wat langer in den oven en men gebruikt wat minder zuurdesem. De duur van bruikbaarheid is echter grooter dan die van het gewone brood. Tijdens den oorlog werd het brood gewoonlijk gebakken in de stations-magasins en naar gelang van de ingekomen aanvragen dagelijks opgevoerd "naar de gares régulatrices, waar de brood wagons werden gehaakt aan den naar de gare de ravitaillement vertrekkenden levensmiddelentrein. De broodkamers (bestemd voor de uitwaseming van het brood) zijn door een zijlijn met het spoorwegnet verbonden, waardoor de wagons vóór de brood kamers kunnen rijden en dus direct kunnen worden geladen. Dit laden geschiedt door middel van een transportband. Op de plaats waar deze band de kamer verlaat, is een automatische teller aan gebracht, welke telkenmale, dat een brood passeert, van cijfer verspringt. Vergissingen bij het Iaden zijn dus uitgesloten, terwijl daardoor tevens eene besparing van handenarbeid wordt verkregen. Het brcod wordt gewoon op een laag stroo in de wagons gela den, dus zonder verpakking in zakken of trommels. Hoewel door die methode de uitgifte meer tijd in beslag neemt, heeft men haar verkozen, omdat, volgens zeggen, de brooden beter kunnen uitwasemen en daardoor langer goed blijven. De houdbaarheid van het „pain biscuité" is 8 dagen, onder gunstige atmospherische omstandigheden zelfs nog langer. VeldDakkerijen waren alleen bij het Leger ingedeeld, dus niet bij de Divisiën en het Legerkorps. 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 25