Vóór den oorlog bestond de leger-veldbakkerij uit 32 rijdende ovens van 140 rations. Tijdens den oorlog heeft men die bakovens echter vervangen door de uit elkander neembare ovens van het systeem Godelle van 200 rations. Met deze ovens was men in staat in eene periode van 4 dagen, met 10 overvullingen in 24 uur, 163200 rations te leveren. Etappendienst. In 1914 bestond een Etappendienst ner Leger. De tegenwoordige organisatie (n. 1. Etappendienst per groep van Legers) dateert van 1917. De Directeur van dien dienst is belast mei het territoriaal-commando in de étappen-zóne en met de exploitatie der hulpbronnen ten behoeve van de groep van legers, waarvoor die zone dient. Hij beschikt o. m. over eene Directie der Etappen-Intendance en over zooveel afzonderlijke Intendances als noodiCT mocht blijken. Deze hebben tot taak de exploitatie der zones te verrichten naar de door den Directeur van den Etappen dienst cegeven bevelen en voorts om de troepen gelegen in de Etappenzóne, zoomede de doortrekkende troepen van het noodige te voorzien. Kleedingvoorziening. De dienst van kleeding en kampements- o-oederen heeft ten doel de troepen te voorzien van kleeding en équipementstukken, kampementgereedschap, ameublement en slaapfournituren. Tijdens den oorlog werd een verzoek van aanvulling van een korps ingediend aan de Intendance der Divisie, vervolgens aan den Generalen-Staf van die eenheid, aan de Directie der Intendance van het Legerkorps, den Generalen-Staf van het Legerkorps, de Intendance van het Leger, .de Etappen-Directie en^ eindelijk aan het kleeding-entrepót. De tijd van doorzen ding eischte minstens 8 dagen, hetgeen natuurlijk veel te lano- was. Het ligt dan ook in de bedoeling in den vervolge alleen "den technischen dienst daarvoor te doen zorgdragen, in dien zin, dat iedere Divisie-Intendant de aanvragen van zijne Divisie op een bepaalden datum verzamelt en ze binnen 24 uur rechtstreeks doorzendt aan den Leger-Intendant, die op gelijke wijze handelt met de doorzending naar het kleeding-entrepot. Daar worden de collis gereed gemaakt, van duidelijke adressen voorzien en verzonden naar de gare régulatrice; die bestemd voor de geïsoleerde troepen eischen natuurlijk in laatstgenoemde plaats eene bijzondere sorteering. Vervolgens worden de collis van de care régulatrice verzonden naar de gare de ravitaillement en aldaar door de troepenkorpsen in ontvangst genomen. Deze in ontvangstname leverde tijdens den oorlog nog al bezwaren op wegens het gebrek aan transportmiddelen bij de korpsen. Men kwam daaraan tegemoet door de reserve-sectie van de „train régimentaire" tijdelijk te ontladen en de voertuigen te bestemmen tol het in ontvangst' nemen der aangevoerde artikelen. De korpsen moesten tegelijkertijd de versleten goederen afgeven, welke met 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 26