examens en „interrogations" te onderwerpen. Wel wordt uit den aard der zaak, althans in het begin, er rekening mede gehouden, dat men de Fransche taal niet volkomen machtig is, doch niettemin blijft de gestelde voorwaarde voor officieren van vreemde legers zeer zwaar en vereischt dan ook een van meet af aan flink aanpakken. De lessen worden in verschillende deelen der stad en op ver schillende uren van den dag ('s morgens, 's middags en zelfs 's avonds) gegeven. Behalve deze, uitsluitend voor de leerlingen van de „Ecole de l'Intendance", gegeven lessen, namen deze nog deel aan een tactischen cursus en aan oefeningen op de kaart, te zamen met de leerlingen van de „Ecole supérieure de Guerre". Voorts volgen zij een rij-cursus, van welke verplichting evenwel de vreemde officieren van den Intendance-cursus, uit gebrek aan paarden met het oog op het groote aantal leerlingen aan de Krijgsschool, in den loop van het le studiejaar werden vrijgesteld. Gedurende de zomermaanden wordt gezamenlijk met de leerlingen van de Krijgsschool een stafoefeningsreis (voyage d'Etat-Major) gemaakt en voorts bezoeken gebracht aan verschillende uit een Intenaance-oogpunt van belang zijnde fabrieken. Het werkprogramma is over het algemeen weinig overladen, maar door hei ingevoerde stelsel van „interrogations" en examens wordt er hard gewerkt, niet alleen door de buitenlandsche officieren wegens de taai-moeilijkheid, doch ook door hunne Fransche collega's, aangezien het rangnummer, waarmede zij den cursus verlaten en in het dienstvak der Intendance treden, afhankelijk is 'van de daarbij toegekende cijfers. En wanneer men nu nagaat, dat het reeds 1 jaar in promotie bij bevordering tot Sous-Intendant de 3e classe kan schelen, of men als No. 1 of als No. 15 de school verlaat, kan men zich indenken, dat de Fransche officieren heele- maal niet onverschillig zijn voor de bij die gelegenheid behaalde cijfers. Bovendien gaan de hoogste rangnummers voor bij de keuze van een garnizoen na het verlaten van den cursus. De studie aan den Intendance-cursus is eene twee-jarige, loopen- de van 1 October tot 30 September. Behalve een paar korte verloven met Kerstmis en Paschen, wordt een verlof van een maand verleend gedurende de maand September na afloop van de examens, welke in de laatste helft van Augustus plaats vinden. D_ leerlingen worden in groepen ingedeeld, correspondeerende met het aantal groepen van dezelfde promotie van de Krijgsschool, omdat de stafoefeningsreizen en de oefeningen op de kaart groepsgewijze plaats vinden. Ook de bezoeken aan fabrieken enz. geschieden per groep, soms zelfs per y2 groep, zoodat men nooit in een te groot aantal bijeen is, hetgeen, om in een fabriek de ver schillende bewerkingen goed te kunnen gadeslaan, eene uitstekende iregeling genoemd kan worden. 646

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 2