nog wel zeer geruimen tijd zal duren, alvorens men er toe zal kunnen overgaan ook de Fransche troepen in de khaki uniform te kleeden. Organisatie van den kleedingdienst. Men onderscheidt de maga zijnen in: centrale, algemeene en gewestelijke magazijnen. De twee eerstgenoemde ontvangen de grondstoffen, welke in de confectie-ateliers worden verwerkt. Zij verschillen slechts van elkander door de belangrijkheid der voorraden. De geconfection- neerde goederen worden opgelegd in de gewestelijke magazijnen. Bovendien treft men magazijnen aan bij de troepenkorpsen, welke voorraden bezitten voor het verbruik gedurende 1 jaar. Het Fransche grondgebied is verdeeld in 13 arrondissementen, in elk waarvan 3 confectie-ateliers zijn gevestigd, n. 1. 1 voor de kleeding en de képis, 1 voor de équipementstukken en 1 voor het schoeisel. Elk arrondissement bezit een centraal of algemeen magazijn, terwijl er voorts een centraal magazijn is te Billancourt, uitsluitend be stemd voor slaapfournituren en kampementsgoederen. De maga zijnen worden beheerd door officieren van de Militaire Admini stratie, onder het toezicht van de Intendance officieren. Men onderscheidt de kleeding in: effets de Ire portion, welke door den Staat in natura aan de korpsen wordt verstrekt (lakenkleeding, équipementstukken en schoeisel) effets de 2e portion, welke de troepenkorpsen onmiddellijk van aannemers ontvangen, hetzij ter uitvoering van contracten, die voor het geheele leger zijn afgesloten, hetzij ter uitvoering van contrac ten aangegaan door den Raad van Administratie van het Regiment (katoenen goederen, kleine uitrustingstukken e. d.). Voor de kleeding is een premiestelsel ingevoerd (dagelijksche indemniteit), welke in een fonds wordt gestort en waaruit de benoodigde kleedingstukken worden aangekocht, hetzij uit de magazijnen van den Staat, hetzij door betaling van hetgeen door aannemers is geleverd. Men onderscheidt een algemeen fonds (fonds commun), bestemd voor de aanschaffing van nieuwe klee ding en een bijzonder fonds (fonds particulier), bestemd voor het onderhoud der in het troepenmagazijn opgelegde voor werpen. Deze fondsen worden beheerd door den Raad van Administratie van het Regiment. De man zelf profiteert niet van een zuinig ver bruik, aangezien het geld in de kas blijft. De minister echter kan, indien de bezuinigingen belangrijk zijn, een gedeelte doen over schrijven op andere, minder bloeiende fondsen, want een gelijk premiesysteem bestaat ook voor de slaapfournituren en de kam pementsgoederen, het harnachement en het hoefbeslag, zoomede voor de verwarming en het licht. In tijd van oorlog vindt dat systeem geen toepassing; de benoodigde kleeding wordt dan een voudig op aanvraag verstrekt. 675

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 31