Het laken wordt in de confectiemagazijnen op 2 wijzen gesne den, n. 1. de methode met de sabel en voorts met eene electrische snijmachine. Volgens de eerste methode wordt het laken op zijne volle breedte op een tafel van eenige meters gevouwen en wel zoodanig, dat zich een matelas vormt van 1 d. M. dikte. Daarop wordt een mal gelegd, uit stevig bordpapier vervaardigd, waarop de omtrek der samenstellende stukken door eene serie gaatjes (met eene perforeermachine aangebracht) zijn aangege ven. Deze mal, welke juist de lengte en de breedte van de matelas heeft, wordt zoodanig bevestigd, dat zij niet kan verschuiven. Men wrijft de bovenzijde van de mal in met een vooraf met talk wit gemaakte prop, waardoor de lijn, waarlangs men het laken moet snijden, zich in witte stippen aan de bovenzijde van de matelas afteekent. Deze krijtlijn wordt bevestigd door bespuiting met terebenthine. De coupeur beweegt nu met een hand de sabel (een lang, dun en vlijmscherp mes) in een spleet in de tafel recht op en neer en laat de matelas met de andere hand over de tafel glijden. Het mes moet de stukken langs de krijtlijn afsnijden. leder pakket identieke stukken wordt dadelijk bijeengebonden, om vergissingen bij de confectie te voorkomen. Het snijden met de electrische machine geschiedt op overeen komstige wijze. Alleen wordt de sabel vervangen door eene op rolletjes loopende machine, waarin zich een vlijmscherp mesje zeer vlug heen en weer beweegt. Het mesje is iets langer dan de dikte van de matelas en beweegt zich in eene scheede. Deze methode levert veel grooter rendement op dan het snijden met de sabel en heeft bovendien het voordeel, dat zij door minder bekwame werklieden kan worden verricht. Voorts kan de matelas langer zijn dan met de eerstomschreven methode. Voeding in vredestijd. De dagelijksche voeding bestaat uit: na de reveille: 25 c. L. koffie met suiker en brood, 10 uur 's morgens: soep met brood, 1 vleeschgerecht, 1 groen- tengerecht, dessert (indien de fondsen zulks toelaten) en 25 c. L. wijn. 5 uur 's middags: als voren. Voor deze voeding wordt, uitgezonderd voor het brood en een gedeelte van het vleesch, eene premie toegekend, welke in een door den Compagnies-Commandant te beheeren fonds wordt gestort. In beginsel voert iedere Compagnie eigen menage, doch, waar dit maar eenigszins mogelijk is, worden de menages Bataljons- gewijze, zelfs Regimentsgewijze, vereenigd, hetgeen uit den aard der zaak voordeelen oplevert bij de aankoopen in het groot, wat het personeel betreft enz. Elke menage heeft eene commissie, waarvan de President wordt aangewezen door den Korpscommandant. Deze commissie verleent 676

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 32