plaats van haver, hooi en stroo aan de paarden en het vee konden worden toegediend. Wat de biezen betreft, zoo ontving de technische afdeeling eene aanbieding van eene Zwitsersche Maatschappij tot oprichting van een fabriek in Frankrijk voor de vervaardiging van het zgn. biezenmeel (farine de roseaux), analoog aan de reeds in Zürich in werking zijnde fabriek. De biezen, komende uit de verschillende deelen van Zwitserland (bepaaldelijk uit het meer van Genève) worden daar behandeld. De oogst wordt verricht door mannen in roeibooten en gewapend met sikkels, die de biezen tot aan de oppervlakte van het water afsnijden en ze vervolgens per trein naar Zürich transporteeren. De biezen worden gedroogd, tot poeder gewreven en verhandeld onder den naam van biezenmeel. De analyse van dit product komt veel overeen met die van hooi en stroo, t. w. De Zwitsersche Maatschappij stelde voor een fabriek te bouwen tusschen Rouaan en Parijs en de biezen uit de Seine te betrekken. Bij gebrek aan transportmiddelen en handenarbeid is dat voorstel niet tot uitvoering kunnen komen; het benoodigde meel werd z. v. m. uit Zwitserland betrokken. De dieren eten het voedsel met graagte. In het leger werd 1 K. G. biezenmeel tegen 1 K. G. stroo verstrekt. Ook heeft men veel wil gehad van de verstrekking van bladeren en twijgen van verschillende boomsoorten (esch, olm, ahorn, olijf, populier, eik e. d.), hetzij in gedroogden of verschen vorm, dan wel na bewaring in silos. Als regel werd 1 K. G. hooi vervangen door 2 K. G. bladeren en takjes. Intendance-dienst bij het Fransche leger in tijd van vrede. Het Departement van Oorlog te Bandoeng verzoekt mij gegevens te verstrekken van de organisatie der Intendance bij een Fransche Divisie in vredestijd, doch deze bestaat niet. Zooals ik reeds eerder mededeelde, is het Fransche grondgebied, voor wat de militaire organisatie in vredestijd betreft, verdeeld in territoriale zones (territoriale commando's), 2 of meer departementen bevattende en in elk waarvan een Legerkorps is gevestigd. Zoo is het geheel verdeeld in 20 zones (régions) en daar Frankrijk 89 departementen bezit, omvat elk Legerkorps in doorsnee 4 of 5 departementen (het aantal afhangende van de dichtheid der bevolking, de hulpbronnen, den afstand tot de Duitsche grens enz.). In beginsel moet elk Legerkorps in het hem toegewezen gebied de hulpbronnen kunnen vinden, welke voor zijn bestaan noodig zijn. De Chef van het Legerkorps is onder de bevelen van den Minister verantwoordelijk voor de administratie van het korps en 678 eiwitten vetten koolhydraten biezen 5 0.9 38 hooi 10.84 2.9 39.74 stroo 3.96 1.47 36.46.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 34