hij heeft onder zijne bevelen de Directeuren en Hoofden van Diensten (6 in getal) en de Divisie-Commandanten. De bevoegd heden van den Commandant van het Legerkorps strekken zich uit .tot alle hem ten dienste van die troepenmacht toegevoegde leger- inrichtingen, met uitzondering van die, welke de Minister zich speciaal hetft voorbehouden2) In beginsel treft men in elk departement een Sous-Intendant3) aan (hetgeen verband houdt met den eveneens in elk departement aanwezigen Trésorier-Payeur-Général), terwijl in het garnizoen, waar de Commandant van het Legerkorps verblijf houdt, een Directeur der Intendance is geplaatst, zoomede 3 Sous-Intendants, waarvan een belast is met den dienst der levensmiddelen, een met den dienst van kleeding en de soldijen en een met de andere diensten (kazerneering, slaapfournituren, transporten, pensioenen e. d.). De Directeur der Intendance treedt in oorlogstijd op als Direc teur van het Legerkorps, terwijl een der Sous-Intendants (op voorstel van den Directeur) is aangewezen om in oorlogstijd op te treden als Divisie-Intendant. Deze is, onder leiding van den Divisie-Commandant, reeds in vredestijd belast om alle maatre gelen voor te bereiden, welke in tijd van mobilisatie noodig zijn, voor het op voet van oorlog brengen der Divisie. De door hem dienaangaande te voeren correspondentie moet voor dat doel altijd het bureau van den Divisie-Commandant passeeren. De overige aangelegenheden worden door den Directeur der Intendance rechtstreeks met de onder hem geplaatste Sous- Intendants behandeld (dus zonder tusschenkomst van de bureaux der legerleiding), doch zooals reeds eerder is medegedeeld, moet eerstgenoemde echter al de door hem met den Minister te voeren correspondentie indienen door tusschenkomst van den Commandant van het Legerkorps (uitgezonderd dan enkele aangelegenheden van zuiver comptabelen aard). De Intendance is ook belast met de verificatie der troepen administraties. Op plaatsen waar meerdere Intendance-officieren in garnizoen zijn, wordt deze taak onder Sous-Intendants verdeeld naar een door den Directeur te treffen regeling. Uit het vorengaande blijkt, dat de territoriale indeeling de basis vormt van de legerorganisatie. Eene indeeling in legers (Armées) bestaat in vredestijd evenmin; eene uitzondering hierop vormt het bezettingsleger in de Rijnstreek. Zoo men weet, is kort geleden een nieuwe wet voor de recruteering van het leger in den Senaat aan- In het Koloniale leger bestaan slechts 3 dienstenArtillerie (waaronder at ressorteert), Intendance en Geneeskundige Dienst. -)• Voor wat betreft de Intendance, staan de centrale en algemeene magazijnen onder de bevelen van den Minister en de gewestelijke magazijnen onder die van den Commandant van het Legerkorps. Bij het Oostfront o.a. twee. 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 35