genomen. Mocht deze, voor zoover de organisatie betreft, wijziging brengen in den huidigen stand van zaken, dan stel ik mij voor daarop nader terug te komen. De organisatie van den Intendance-dienst in Marokko is op dat zelfde beginsel gebaseerd. Ik stel mij echter voor hierop in het vervolg-verslag nader terug te komen, aangezien mij thans dien aangaande geen gegevens ten dienste staan. Daarin zal dan tevens een overzicht worden gegeven van de organisatie en de functioneering van den Intendance-dienst bij het Koloniale leger in Indo-China, daar die materie deel uitmaakt van de in het tweede studiejaar behandelde vakken en deze nog niet ten einde is op het moment, waarop dit gedeelte van het verslag wordt ingediend. De Koloniale administratie wordt alleen aan de officieren^van het Koloniale leger gedoceerd, doch op mijn verzoek is mij vergund de lessen in dit studievak bij te wonen. Parijs 283'23 J. A. LUIJMES. 2. WEERSOMSTANDIGHEDEN EN VLIEGEN IN NEDERLANDSCH-INDIE door B. In artikelen, welke de gebruiksmogelijkheden van het vliegtuig in Nederlandsch-Indië bespreken, vindt men herhaaldelijk, dat weersomstandigheden het vliegen zullen beletten. Men zegt dan, dat niet alleen dikwijls het vliegen onmogelijk zal zijn, doch zich zelfs perioden zullen voordoen, dat dagenlang het gebruik van vliegtuigen uitgesloten zal zijn. Nu beschikken wij in Indië nog niet over voldoende statistische gegevens om aan de hand daarvan zulks in eens afdoende te weer legden. Bovendien het is een gewoonte bij de Luchtvaartafdeeling om&bij den dagelijkschen dienst en bij alle vredesoefeningen de toestellen te sparen en de onderhoudskosten voor schoonmaken enz. niet noodeloos te verhoogen. Daarom wordt bij slecht weer niet gevlogen, tenzij dit om een of andere reden noodzakelijk is. Deze omstandigheid maakt misschien op buitenstaanders den indruk, dat het vliegen dan niet mogelijk is, hetgeen niet juist is. Het is nu echter daardoor zeer lastig om nauwkeurige gegevens uit de afgeloopen jaren te verzamelen. Het volgende moge echter bijdragen om eenigszins een_ beeld van den waren toestand te helpen vormen. De opinie van officieren en ambtenaren bij de Luchtvaartafdeeling is unaniem, dat men zich Ter publicatie ontvangen 22-8-23. Red. l.M.T. 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 36