geen dag kan herinneren, waarop het den geheelen dag onmogelijk zou zijn geweest te vliegen. (Er zijn onder deze heeren eenigen met jaren Indische vliegervaring). Wèl zijn er ettelijke vluchten bekend, in z. g. hondenweer gemaakt. De Engelsche Instructeur bij de Luchtvaartafdeeling, een man met eenige jaren practijk als o o r 1 o g svlieger, die thans ongeveer anderhalf jaar hier is, is van meening, dat als het moet, in Indië eiken dag en eiken nacht gevlogen kan worden en bovendien zoo goed als den geheelen dag en nacht. Volgens hem is het een groote uitzondering als eens een uur lang het vliegen door weers omstandigheden niet mogelijk is. Zware regenbuien hebben meestal een plaatselijk karakter, zoodat men er omheen kan vliegen. Moet men er door, dan is dat niet prettig, maar absoluut geen beletsel. Laag hangende wolken beletten het uitzicht, doch ook die zijn veelal plaatselijk en van weinig uitgestrektheid, behalve in het gebergte. De zware mist, die in Europa soms dagenlang het vliegen belet, komt hier niet voor. Heiigheid belemmert het zicht op den grond, dus in hori zontale richting, echter niet van uit de lucht in verticale richting. Die heiigheid toch ontstaat door een luchtlaag, die zich vlak boven den bodem bevindt en zich tot zeer geringe hoogte uitstrekt. Een waarnemer, die zich op de aardoppervlakte ophoudt, is i n die laag en zijn uitzicht zal dus zeer belemmerd worden, doordat hij in dien laag kijkt. Een waarnemer in de lucht is bui ten de laag en zal voor zijn uitzicht naar de aarde slechts weinig hinder van de dunne laag ondervinden. De gezichtskring wordt er echter kleiner door. Fotografische opnamen worden er wel door beïnvloed, vooral doordat men uit een vliegtuig geen lange belichtingstijden kan nemen en het gebruik van een filter voor de lens de schadelijke lichtstralen niet voldoende kan elimineeren. De foto's worden wazig. Heiigheid komt in den drogen tijd veel voor, vooral in de ochtenduren, om tegen den middag te verminderen. De journalen van de vliegkampen Kalidjati en Soekamiskin geven een zeer onvolledig beeld van den invloed derweersomstandigheden, omdat men in vredestijd, wanneer de noodzakelijkheid tot vliegen niet dringt, eerder geneigd is een vlucht uit te stellen en omdat in beide vliegkampen vrijwel alleen in de ochtenduren tusschen 7 en 12 uur gevlogen wordt. Die journalen leveren echter op het oogenblik de eenige gege vens hier in Indië en daarom heb ik over een willekeurig gekozen tijdvak van een jaar (van 1 Juli 1922 tot 1 Juli 1923) opgezocht, op 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 37