15 maanden en den tweeden van 18 maanden. Eerst de leergang voor de promotie 19211923 werd op de volle 2 jaren vastgesteld. lste studiejaar. Hieronder volgt eene opsomming van de in het lste studiejaar onderwezen vakken Subsistances militaires Service des fourages, petits vivres et liquides. 4 conférences. In deze „conférences" werden achtereen volgens behandeld rijst, gedroogde groenten, zout, suiker, koffie, chocolade, tnee, visch- en vruchtconserven, confituren, patés alimentaires (macaroni, vermicelli e.d.), wijn, water, brandewijn en rhum, hooi, stroo, haver en gerst, zoomede de middelen, tijdens den oorlog aangewend, om mensch en dier van het noodige voedsel te voorzien. Uit den 'aard der zaak kan men niet verwachten, dat in 4 conférences de hiervorengenoemde voedings- en genotmiddelen in alle détails worden behandeld, daarvoor is de toegemeten tijd te kort, doch de behandeling der stof bepaalt zich tot eene korte uiteenzetting der gewassen, hunne voornaamste kenmerken enz., in zooverre zulks van nut kan zijn voor een Intendance-officier. Zoo wordt o. a. van de rijst, de koffie, de thee e. d. niet eene gedetailleerde uiteenzetting gegeven van de cultuur, doch in het kort aangegeven, in welke streken zij worden gecultiveerd, de voornaamste kenmerken voor een goed product en welke voor waarden de Militaire Administratie stelt. Deze colleges werden nog aangevuld met een conférence van een professor aan het „Institut Agronomique" betreffende de tfourages. Op korte, duidelijke wijze werd, aan de hand van een herbarium, uiteengezet welke grassoorten men gaarne in het hooi ziet en welke daaruit dienen te worden geweerd. Subsistances militaires Vivres et viandes. 12 conférences. In de le conférence wordt het doel van den levensmiddelendienst (Service des Subsistances) uiteengezet, de organisatie van dien dienst, het personeel, de voor- en nadeelen verbonden aan de uitvoering der levensmiddelen-voorziening in eigen beheer en bij aanneming, de inrichting der magazijnen, de aanbestedingsvoor waarden enz. Voorts worden op uitgebreide wijze behandeld het graan (cul- ituur, variëteiten, voorwaarden waaraan het voor de Militaire Ad ministratie bestemde graan moet voldoen, ziekten en opschuring), het malen (doel van het malen, voornaamste bewerkingen enz.), het meel (voorwaarden voor meel van goede kwaliteit, onderzoek 'en bewaring van meel, veranderingen en vervalschingen), de fa- briekatie van het pain ordinaire, pain biscuité en pain de guerre, de ovens bij de Intendance in gebruik, het versche en geconser veerde vleesch (slachten, kwaliteit van het vleesch, bewaring van het vleesch door de koude, koelinrichtingen, transport van 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 4