door de vijand onkundig blijft van de grootte van den weerstand en de plaatsen, waar die hem zal worden geboden. Van den algemeenen toestand zal het afhangen, of zij spoedig moeten terugvallen op de hoofdlinie, dan wel hardnekkigen weer stand bieden. Zij moeten in elk geval gesteund kunnen worden door art. in de hoofdstelling. De échelonneering van de verdedigingsmiddelen in de hoofd stelling wordt daardoor beperkt, dat in de 1ste plaats het doel moet zijn door vuur van alle wapens den aanval nog vóór de stel ling te breken. Door de hoofdlinie heen doorgedrongen deelen van den vijand moeten door het flankeerend vuur en door tegenstooten van de daarachter opgestelde mitr.-nesten en bezettingen van steunpunten worden verdreven. De vakreserves mogen echter niet worden versnipperd. De alg. reserve dient natuurlijk voor den beslissenden tegen aanval. Het verschil met den stellingoorlog ligt in vermeerdering en versterking der verdedigingsinrichtingen en in grooteren aanleg van loopgraven. (Slot volgt). 4. DE 5e TAKTIEKVRAAG OP HET JONGSTE KRIJGS- SCHOOL-EXAMEN, door F. Treffers. 'Van bovenstaand bijzonder vraagstuk zijn de gegevens te vinden in de gebruikelijke publicatie der examenvragen. I. M. T. 1923 No. 6. Wanneer wij het geval algemeen stellen, zonder het concreet op een bepaalde kaart uit te werken, komt het op het volgende neer: Een colonne marcheert in zekere richting en komt voor een banjirende rivier. Nadat de voorhoede over de brug is getrokken, slaat de brug geheel, of gedeeltelijk, weg en de hoofd macht komt dien dag en den daarop volgenden nacht niet meer over de rivier. De op zich zelf aangewezen voorhoede neemt dien nacht een opstelling in tot dekking der werkzaamheden aan de brug en zal daarna het overgaan van de hoofdmacht moeten dekken. Geduren de den nacht is de brugherstelling nog niet voltooid en de voor hoede blijft ongesteund (tenminste aanvankelijk) aan de overzijde, terwijl de vijand in de richting van de brug oprukt. De A. B. der colonne zelf was nog niet over de rivier, terwijl, tengevolge van buiten beschouwing blijvende omstandigheden, de verbinding van de voorhoede met den A. B. is verbroken (ook de optische). De eerste taak van den voorhoede-cdt blijft natuurlijk zich te 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 58