bevroren vleesch enz., vleeschconserven), zoomede de tijdens den oorlog bij de brood- en vleeschvoorziening opgedane ervaring. Deze colleges werden aangevuld met 2 practische meelanalyses in het laboratorium onderwezen door een militair apotheker en een conférence van een veearts omtrent het benutten van vleesch-afval, waarvan men tijdens den oorlog het nut heeft leeren inzien. Subsistences alimentaires. 4 conférences. Deze colleges hadden betrekking op de voedingsleer. In het kort werd een overzicht gegeven van het begrip voeding, van de daaraan ten grondslag liggende principes, (diastasen, vitaminen, eiwitten, vetten, kool- Ihydraten enz.), van de energische waarde der voedingsmiddelen en van üe samenstelling van het militaire rantsoen. Services de rhabillement: Laines, cotons et tissus. 5 conférences. In het kort werden behandeld wol, katoen en linnen, het spinnen en weven, de vervaardiging van lakens en andere weefsels, het verven en apprêteeren, de voornaamste in weefsels voorkomende gebreken, de voorwaarden waaraan de voor het leger bestemde weefsels moeten voldoen, maatregelen tijdens den oorlog genomen om te voorzien in de behoefte van grondstoffen voor het leger en voor de burgerbevolking. Service de rhabillementCuir et chaussures. 5 conférences. Behandeld werden de huid en de lederbereiding, voornaamste bewerkingen van het looien, de touwerij, voornaamste gebreken van het leder, de fabricatie van het militaire schoeisel en de in oorlogstijd getroffen maatregelen voor de leder-voorziening, zoowel voor het leger als voor de burgerbevolking, en voor de schoenen- fabricatie. Service de rhabillement: Confection des vêtements militaires, campement et harnachement. 7 conférences. Behandeld werden Geschiedenis van den dienst van kleeding (Service de rhabil lement) in tijd van vrede, organisatie van den dienst, personeel, magazijnen, uitvoering van dien dienst en comptabiliteit, confec tie van militaire kleedingstukken, verschillende methoden voor het snijden der grondstoffen, wijze van aanschaffing van kleeding, schoeisel en equipementstukken, hout en metalen gebezigd voor den kampementsdienst (service du campement), tenten, vervaar diging van kampementsgoederen en van het harnachement voor de Cavalerie (waarmede de Intendance is belast), herstelling van kleeding enz. tijdens den oorlog. Service du couchage et de l'ameublement. 3 conférences. Inrich ting van de beide hiervorengenoemde diensten, reinigen en wasschen van kleeding, de zeepbereiding, militaire wasscherijen en het toezicht vereischt voor het reinigen van kleeding, indien zulks bij aanneming geschiedt. Service du chauffage. 2 conférences. Inrichting van den dienst 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 5