tot na eenigen tijd de hoofdmacht aan de overzijde is gekomen en dan het actieve element weder invoert. Immers de voorhoede zal langeren tijd door eene verdediging den vijand van de brug verwijderd kunnen houden, dan door een offensief als boven bedoeld, waarvan tegen de overmacht de uitwerking (zijnde: het vertragen van 's vijands nadering) weder teloor gaat. Het verband tusschen A) den vermoedelijken duur van de brug- herstelling en den opmarsch der hoofdmacht en B) den tijd voor den vijand noodig voor zijne ontwikkeling is van groot belang. Beschouwen wij een oogenblik de voorhoedeactie van een meer algemeen standpunt. Het is als regel niet mogelijk de verschillende factoren nauw keurig te bepalen. Er is altijd weer dat groot element der onzeker heid. Hoe kleiner dat element wordt, hoe duidelijker zich het beeld van de te nemen maatregelen afteekent. Hoe grooter het is, hoe meer kans er bestaat, dat een stoot in een bepaalde richting een luchtstoot zou zijn, of dat een stelling niets zou dekken, of niet in werking zou komen. Een en ander hangt zoowel van de eigen sterkte, als van die des vijands af. In zoo'n geval is een houding, vaardig om naar alle richtingen op te treden, de aangewezene Daarbij bezorgt de cav. de verkenning en (mogelijk afgezeten) de vertraging van 's vijands opmarsch. De inf., bestemd voor bezetting van bepaalde stellingen, wordt in de nabijheid gereed gehouden, reserves worden afgescheiden en op geschikte punten geplaatst om in de gewenschte richting te worden ingezet. Slechts het meest noodzakelijke graafwerk wordt verricht om de troepen niet te veel aan een bepaald terrein te doen kleven 2). De art. komt in bewakings-, of afwachtingsstellingen. Zoodoende wordt de verdediging agressief, elastisch, bewegelijk gevoerd, is over gang tot een offensief niet moeilijk. Naarmate de tijd verloopt en de vijand nadert, wordt de verhouding van de afstanden: voor hoedevijand en voorhoede hoofdmacht a. h. w. ongunstiger. Zoo zal een te ver vooruitgemarcheerde voorhoede normaal het gevaar van een afzonderlijke nederlaag kunnen ontgaan door terug te trekken. In dit speciaal geval is zulks onmogelijk en moet zoo lang mogelijk stand worden gehouden. De voorhoede bevindt zich in ongeveer dezelfde positie als een eerste échelon, dat over een rivier is gezet en daarna wordt aangevallen. Doch bij het forceeren van Het woord „gereedstelling" zou bruikbaar zijn, als het niet reeds eene andere beteekenis had. Het begrip „afwachtingsstelling" in Hoogeboom en Pop voorkomend, is o.i. te defensief. Het woord „vaardig" als stamwoord zou goed zijn, wanneer wij met woordvorming niet zoo stug waren. 2). Troepen in een dergelijke opstelling, die zich volledig ter verdediging inrichten, zijn (een psychologisch verschijnsel) in hun verbeelding reeds aan de verdediging begonnen. Hen weghalen en elders aanwen den schokt het vertrouwen in de vastheid der leiding. 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 60