nières het magazijn te Vincennes, waar de draagbare ovens worden bewaard; de militaire meelmolens te Parijs en te Corbeille, 'de abattoirs „la Vilette" en de „Halles Centrales" te Parijs; ver schillende leerlooierijen en touwerijen te Parijs; verschillende schoenfabrieken te Parijs een vierdaagsch bezoek aan een laken fabriek een bezoek aan eene katoenspinnerij en weverij te Fiers een vierdaagsch bezoek aan Lyon voor het bezichtigen van schoenenfabrieken, looierijen en een fabriek voor de vervaardiging van looistoffen; een tweedaagsch bezoek aan Straatsburg voor het Bezichtigen van de meelmolens, de koelinrichting en het fou- ragemagazijn; een bezoek aan de koelinrichting te Dyon. Voorts werd van 23 Mei tot 3 Juni deelgenomen aan een staf- oefeningsreis tusschen Blois en Tours in vereeniging met eenige groepen officieren-leerlingen van de Ecole Supérieure de Guerre. De officieren van den Intendance-cursus werden beurtelings inge deeld als adjunct van den Divisie-Intendant, als Divisie Intendant en als Adjunct van den „Directeur de l'Intendance du Corps d'Armée". 's Morgens werden oefeningen in het terrein gehouden en 's middags, gezamenlijk met de Krijgsschoolleerlingen, het bureauwerk beoefend in grootere eenheden (redigeeren en inschrij ven van orders in het Stafkwartier e.d.), zoodat een duidelijk beeld werd verkregen van de werkwijze van den Stafdienst in tijd van oorlog. De ochtenduren werden tevens benut voor terreinverken ningen, verzameling van statistische gegevens bij de gemeente besturen, de uitwerking van speciale opdrachten op het gebied der Jegerverpleging (voorstellen voor de inrichting van een centre d'abat, station régulatrice, magasins de gare e.d.), terwijl voorts fabrieken werden bezocht, wanneer deze uit een verplegingsoog- punt van belang waren. De uitmuntende wijze, waarop de oefeningen werden geleid en besproken, en de manier waarop alles was geregeld, wekten 'inderdaad bewondering op. Ten slotte werd door alle leerlingen van den Intendance-cursus gezamenlijk een tiendaagsch bezoek gebracht aan het kamp te Mailly, waar alle militaire scholen waren vereenigd. Men zag daar oefeningen met het zware geschut, met mitrailleurs, met tanks, met ballons captifs en vliegtuigen, oefeningen van den Geneeskundigen Dienst en van de Genie met springmiddelen, met ondergrondsche telefonie enz.; vóór de oefening werd van al het gebodene eene korte, alleszins begrijpelijke uiteenzetting gegeven, zoodat ieder een duidelijk beeiü kreeg van de moderne oorlogsmiddelen en de wijze waarop de moderne krijg gevoerd wordt. Het vorenstaande geeft een volledig overzicht van de in het le studiejaar onderrichte vakken. Ik stel mij voor dit verslag in twee 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 8