zorgd, electrische lichtinstallatie, goede watervoorziening en tele fonische verbindingen. Ad D. Practische oefeningen. ci. In het garnizoen. Hoofdzakelijk bestaan deze uit: le. Eenige velddienstoefeningen, uitzoeken van stellingen voor een groupe d'artillerie 75, beveiliging van de afdeeling gedurende den opmarsch naar de stelling, beoefening der werkzaamheden van den afdeelingscommandant en den officier oriënteur vóór het in stelling komen der batterij, vele oefeningen in het in de richting brengen der batterij, het leggen der verschillende verbindingen der afdeeling, het maken van panorama- en planimetrische schetsen, in het kort alle oefeningen in onderdeelen gesplitst welke voor een groupe d'artillerie noodig zijn om te kunnen vuren uit een uit te zoeken stelling. 2e. Schietoefeningen op het schietterrein van de school, vuurlei ding en waarneming (reeds besproken onder practisch gedeelte van het onderwijs). 3e. Topographische oefeningen, waarbij de leerlingen geoefend werden in de behandeling en het gebruik van de verschillende instrumenten waarover de artillerie beschikt en waarbij alles, in onderdeelen gesplitst, behandeld werd wat voor een groupe d'ar tillerie noodig is tot het nauwkeurig plaats en richting bepalen alsook de behandeling en gebruik der Theodoliet. 4e. Oefeningen in toegepaste versterkingskunst op het terrein. Aan de hand eener tactische onderstelling werd een geheele tweede verdedigingspositie uitgezocht voor een regiment in hooger verband en daarin de plaats der mitrailleurs, machinegeweren, loopgraaf artillerie bepaald. 5e. Tot het practische werk mag ook gerekend worden de zoo genaamde „Séance en Salle" van verschillende vakken en wel: Ballistiek. Berekening en in teekening brengen van een kogel baan. Versterkingskunst. Doorsnede-teekeningen maken van schuil plaatsen, waarnemingsposten, batterijstellingen, enz. Artillerie. Schetsen van verschillend materieel. Topographie. Berekening en in teekening brengen der in het terrein gedane opnamen. 6e. Oefeningen in het practisch telegrafeeren, telefoneeren, verbin ding met vliegtuigen enz. Inrichting en behandeling van draadlooze stations der afdeeling artillerie. b. Oefeningen in het Camp de Mailly. Het theoretische en practische onderwijs van de school wordt in het kamp van Mailly door practische oefeningen vervolledigd; hiertoe werd dit kamp tweemaal bezocht, de eerste maal voor een verblijf van 10 dagen, de 2e maal voor een maand. 720

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 10