Ie. Verblijf te Mailly. Dit had ten doel de leerlingen de werking van eenige onder deden van het leger te toonen, welke in het garnizoen niet bezich tigd konden worden, waartoe kleine manoeuvres werden gehouden. De oefeningen werden bijgewoond door de leerlingen der verschil lende Militaire scholen St. Cyr, Saumur, Ecole Politechnique, als ook door vele buitenlandsche officieren, Engelschen, Zweden, Denen, Spanjaarden, Roumenen, Polen, Uruguyanen, zoodat met die van de Ecole de l'Artillerie 18 verschillende vreemde naties vertegenwoordigd waren. De oefeningen waren in het algemeen theoretisch uitstekend voorbereid en dikwijls werd een gedrukte brochure, die de oefening behandelde, verstrekt; de practijk liet echter nog al eens te wen- schen over. De oefeningen omvatten het volgende. 1. Demonstratie van de werking der Intendance bij een Divisie (zie bijlage 4) Gedurende de bezichtiging van de onderdeelen werden door de desbetreffende Intendanten korte voordrachten ter zake gehouden. 2. Vliegdemonstratie en bezichtiging van verschillende vliegtuigen in het Camp d'aviation de la Perthe (Bijlage 5) Ondergetee- kende maakte eenige luchtverkenningen mede. De photografische afdeeling der luchtverkenning trok zeer de aandacht. Ook maakt men van de photografie gebruik om de aviateurs te oefenen in het schieten met de mitrailleurs; tegelijkertijd dat de aviateur op. den trekker van den mitrailleur drukt, wordt een foto van het doel gemaakt. 3. Bijwonen van een manoeuvre waarin de vervolging van een Divisie Infanterie in hooger verband van een terugtrekkenden vijand wordt behandeld. Bij de bespreking werd de nadruk gelegd op de absolute nood zakelijkheid te kunnen beschikken over goede verbindingen en berichtoverbrenging (liaison et transmission). 4. Bezichtiging der chars de Combat. Bijlage No. 6')- De werking in geaccidenteerd terrein werd gedemonstreerd en werd door ondergeteekende in een lichten vechtwagen medege maakt. 5. Demonstratie van de werking van den Geneeskundigen dienst van een legerkorps op het slagveld. Bijlage No. 7')- 6. Demonstratie van den aanval van een volledig uitgerust Bataljon op een gedeelte van een veldstelling. 7. Demonstratie van den aanval van een Bataljon, gesteund door vechtwagens. De persoonlijke meening van den Luitenant-Kolonel, die de oefening leidde, was dat men in het gebruik der vechtwagens zeer Niet afgedrukt. 721

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 11