Ie. een kalme periode, waarin de Groupe de Canevas de Tir tijd had en in staat was een regelmatige triangulatie uit te voeren teneinde te voorzien in het gebrek aan points géodosiques. In deze periode werden de opmetingen gedaan om aan de batte ries de renforcement de noodige richtingslijnen (directions-repères d'ensemble) te verschaffen welke hen in staat kunnen stellen vlug de noodige topographische gegevens te verkrijgen voor de voor bereiding van het vuur. 2e. een tweede periode, waarin men onderstelt zich te bevinden in de dagen die volgen op een voorwaartsche beweging, en waarin dus alle topografische werkzaamheden vlugger moeten verloopen, en waarbij men door snellere methoden de plaats van verschillende punten bepaalt. Voor de voorloopige verkenningen werd gebruik gemaakt van het planchet met de règle a éclimètre waardoor op een schaal van 1:2U000 een voorstelling werd gegeven van de omgeving der te bepalen punten en lijnen, verduidelijkt door panorama- en plani- metrische schetsen. De nauwkeurige metingen hadden plaats met den theodoliet, de verkregen gegevens werden gedeeltelijk door de opnemers zelve, gedeeltelijk door een bureau de calcul uitgevoerd. Schietoefeningen en velddienstoefeningen. Een schietterrein lang 14 K. M. en breed 811 K. M. biedt ruime gelegenheid aan onder verschillende omstandigheden vuren te leiden. Het terrein is heuvelachtig met lange hellingen, hier en daar bedekt met bosschen en struikgewas. De grond is kalkachtig en op vele plaatsen zuiver krijt en zeer droog. Velddienstoefeningen. 1. Twee oefeningen in de „liaisons et transmissions" in den stellingoorlog; alle verbindingen, waarover de afdeeling veldartil lerie (4 batterijen) in de Divisie beschikt werden in werking gesteld. 2. Dezelfde oefening bewegingsoorlog; steun van den aanval van een Regiment Infanterie door een afdeeling artillerie. Bijzondere vermelding verdient de (T. P. S.) télégraphie par sol: waardoor het gebruik van lijnen wordt uitgeschakeld. De be schrijving der instrumenten, de werking en het gebruik ervan, alsmede de wijze waarop de berichten worden overgeseind, zijn uitvoerig beschreven in bijlage 12'), hetwelk te beschouwen is als een uittreksel uit de desbetreffende reglementen en handboeken. 3. Verkenning voor de stelling voor een afdeeling artillerie op een aangegeven terreinstrook. Verrichting van alle voorbereidende topographische werkzaamheden. 4. Verkenning en in stelling brengen van een afdeeling artillerie tegen terugtrekkenden vijand. Stellingverandering. Aangenomen wordt, dat door batterijen van 75 geen stellingveranderingen kleiner cfan 4000 M. (de helft van de dracht) worden uitgevoerd. Niet afgedrukt. 723

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 13