munitie brengt haar rente ruimschoots op door de betere uitwer king van de volgende vuren. De uitvoering van die „tirs de régimage" kan geschieden met de instrumenten waarover de batterij beschikt. Men doet per stuk 12 schoten in tijdstelling en met verhoogden terreinhoek om zeker te zijn springpunten in de lucht te verkrijgen. Men bepaalt de gemid delde S. H. van de schoten. De onderlinge verschillen in de S. H. geven een voldoende nauwkeurig beeld van de verschillen in dracht, uitgaande van het beginsel, dat het stuk, dat het verst schiet de grootste Vo bezit, en daardoor een hoogergelegen baan, de hoogste springpunten geeft. Uit de schootstafels blijkt met welken afstand het verschil in gemiddelde S. H. overeenstemt. 6. Vuur met waarneming uit een ballon en tevens uit een vliegtuig. Men is van meening dat waarneming uit een vliegtuig alleen mo gelijk is indien het régime der stukken bekend is, de waaier vooraf behoorlijk is gevormd (bv. door regeling op springpunten), de richting der batterij goed verzekerd is en alle invloeden in rekening worden gebracht. Het vliegtuig deelt door T. S. F., de ballon per telefoon, de waar nemingen mede en wel van een salvo van 4 schoten eerst de ligging van het gemiddeld trefpunt, daarna het aantal schoten of De batterij antwoordt het vliegtuig door seinen met „panneaux" (seir.lappen). 7. Oorlogsvuren. 8 vuren met 1 batterij 75; afstand 2000 5000 M.; zonder nauw keurige voorbereiding. 4 vuren met 1 batterij 155; 4 a 5000 M.; 2 zijposten, nauwkeurige voorbereiding. 4 vuren met 1 batterij 75; gem. afstand 4000; zonder nauw keurige voorbereiding. 2 vuren met 1 batterij 75; 4000 M.; nauwkeurige voorbereiding (réticule tangente). 4 vuren met 1 batterij 155; 5000 M.; nauwkeurige voorbereiding waarneming uit ballon en vliegtuig. Verschiller.de korte uitwerkingsvuren door 4 batterijen tegelijk op een terugtrekkenaen vijand. De vuren hadden ten doel de technische toepassing der schiet- regels te leeren; door de groote uitgestrektheid is het mogelijk er tevens een tactische onderstelling aan vast te knoopen. De doelen werden niet door schijven voorgesteld, doch terreinvoorwerpen, gedeelten van boschranden of heggen, weggedeelten, geheele bos- schen e.d. werden ondersteld door den vijand bezet te zijn. Alleen voor enkele juistheidsvuren werd een schijf geplaatst, voorstellend, een stuk vijandelijk geschut. Bovendien waren op verschillende markante punten van het terrein signalen, welker plaats nauwkeurig was bepaald, geplaatst voor gemakkelijke oriënteering en ten be- 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 15