Regiment ontvangen orders, welke z. v. m. in duplo door mij hierbij zijn toegevoegd'). De geheele manoeuvre was een proetneming van het systeem van arbitrage; de desbetreffende instructie is in bijlage 1 1) hierbij ge voegd, waaruit duidelijk blijkt op welke wijze men de scheidsrech terlijke werking zich heeft voorgesteld. Na afloop der manoeuvres werd geen kritiek gehouden, zoodat mij niet bekend is, of deze wijze van arbitrage heeft voldaan. Na afloop der eigenlijke manoeuvres werd een oefening gehouden door een detachement automobielen, ter beoefening van het op eenigszins groote schaal vervoeren van troepen met auto's. Den laatsten dag werden door al de aanwezige artillerie schiet oefeningen gehouden, uit stellingen overeenkomende met de laatste phase der manoeuvres. Uit de hierbij gevoegde bijlagen 1) zal het verloop der ma noeuvres voldoende blijken, alsook op welke wijze de bevelen worden gegeven. Ter verduidelijking der bevelen is in annexe 1 de verklaring ervan opgenomen. Enkele opmerkingen kunnen van nut zijn en wel: 1. Overal is bij de oefeningen het streven duidelijk merkbaar, reserves af te zonderen, waarover op het gewenschte oogenblik beschikt kan worden om de actie van het overige gedeelte te ver sterken, dit niet alleen bij de Infanterie in al haar onderdeelen, doch ook bij het gebruik der Artillerie. Voor den aanval wordt de Infan terie gesteund door de Artillerie d'appui direct onder de bevelen van den Commandant d'artillerie divisionnaire, terwijl de Commandant d'artillerie de Corps d'armée een gedeelte der artillerie voor de „action d'ensemble" overhoudt, welke bijzondere opdrachten krijgt c.q. de werking der artillerie divisionnaire versterkt. Doch ook in het Regiment (c.q. de groupe) verdeelt men veelal de te bevuren strook in twee deelen en geeft aan een groupe (c.q. batterij) de linker, aan de andere groupe (c.q. batterij) de rechter helft, en houdt dan een groupe (c.q. batterij) over, die zijn werking over de geheele strook kan doen gevoelen; dit principe wordt vrijwel altijd gevolgd. 2. De beginselen waarop de werkwijze in de groupe d'artillerie voor verkenningen en in stelling komen berust verschilt eenigszins van hetgeen in ons leger gebruikelijk is, hetgeen voornamelijk berust op de omstandigheid, dat de groupe d'artillerie als tactische eenheid wordt beschouwd. De regeling der waarneming b.v. geschiedt door de groupe, die aan de batterij c.q. die waarnemers ter beschikking stelt, die uit hun waarnemingspost het vallen der schoten het best kunnen waar nemen. 3. Zeer groote nadruk werd gelegd op de goede verbindingen, waarbij de telefonen de hoofdrol vervullen. Deze werkten zeer Niet afgedrukt. 728

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 18