slecht; algemeen werd dit toegeschreven aan de onvoldoende ge oefendheid der telefonisten. Algemeen verkondigde men de meening, dat gedurende den oorlog de telefonische verbindingen oneindig veel beter waren en goede resultaten gaven; men kon toen be schikken over meer en beter onderlegd personeel, en was niet beperkt in deze keuze der voor den telefoondienst te bestemmen manschappen. 4. De tactische beweeglijkheid van ACP. is in vergelijking met de AC Hippomobile gering. Men moet getuige zijn geweest van de herhaalde pannes der tracteurs en camions, gedeeltelijk door de defecten aan de machine, doch hoofdzakelijk door het wegzakken in de greppels of zacht terrein naast den weg, veroorzaakt door het uitwijken van twee elkaar ontmoetende of voorbijrijdende voertui gen,, en waarvan natuurlijk opstoppingen het gevolg waren. Hoewel aannemende dat in de toekomst de autotractie de paardentractie zal vervangen zoo waren alle door mij geraadpleegde Artillerie-officie ren het er over eens, dat de paardentractie voorloopig nog de eenige zekere tractie is op het gevechtsveld en voor de artillerie divisionnaire niet te missen is. Het is dan ook merkwaardig te zien hoe lang stellingveranderingen der ACP. duren. Een andere kwestie is echter wanneer het gaat om de strate gische beweeglijkheid en het dus noodig is om vlug over groote afstanden artillerie te verplaatsen; dan is de ACP. op zijn plaats. De rups-tractors kunnen slechts gedeeltelijk aan het gebrek aan onvoldoende tactische beweeglijkheid tegemoetkomen; zij zijn zeer schadelijk voor de wegen, welke zij na korten tijd voor het gebruik van voertuigen ongeschikt maken. Tijdens de manoeuvres werden onder toezicht van den Generaal Estienne, den uitvinder van de lichte vechtwagens, proeven geno men met den tractor Kegresoe der firma Citroën: een versterkte personenauto waarvan de achterraden vervangen werden door een dubbel stel raden waarover een rubberriem zonder eind loopt; (ter vervanging dus van de chenilles); dit voertuig moet gemakkelijk •een kanon van 75 door alle terreinen trekken en kan als personen auto 40 a 50 K.M. snelheid halen, terwijl de wegen er niet door lijden; nadere bijzonderheden ontbreken; daar deze auto ook be handeld wordt aan de C. I. A. zal hierop later worden terugge komen. Het schijnt echter de tractor der toekomst te zijn. 5. Bij de kanonnen wordt medegevoerd een net van touw, dat •over den geheelen vuurmond gespannen kan worden en, bedekt met bladeren en lichte takken, een dak vormt, hetwelk een uitstekende camouflage geeft. 6. De huisvesting der troepen gedurende de manoeuvres werd verkregen door inkwartiering; geene vergoeding wordt aan de bewoners gegeven indien de troep 2 dagen of minder wordt inge kwartierd; de soldaten sliepen op den vloer of op zolders bedekt met stroo. De inkwartiering der officieren liet te wenschen over; 729

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 19