niettegenstaande den regen werden één nacht in het hooi van een hooiberg in de open lucht, twee nachten in een leege spoorwagon, twee nachten in de auto's en de camions doorgebracht. Alle offi cieren van het Regiment gebruikten de maaltijden zooveel mogelijk gezamenlijk, waartoe men eenige eenvoudige messgoederen had meegenomen, terwijl een kanonnier als kok fungeerde. Reeds elders had ik gelegenheid de goede eigenschappen vain den Franschen soldaat te vermelden; ook bij deze manoeuvres ver vulde hij voor zoover ik kon nagaan, zijn plichten met grooten ijver en plichtsbetrachting; ik ben dan ook vol bewondering voor Zijn houding; nooit werd eenig gemopper vernomen, en immer wefd gewillig en met ambitie gedaan wat van hem verlangd werd. Ook de zeer hartelijke en kameraadschappelijke wijze waarop de Fransche officieren van het Regiment ondergeteekende hebben ontvangen, verdient allen lof. Eindbeschouwingen. Aan het einde van mijn verslag gekomen rest mij nog eènige zaken te vermelden, die moeilijk onder de vorige rubrieken te brengen zijn; het zijn veelal persoonlijke indrukken en ervaringen gedurende mijne detacheering opgedaan. Discipline. Het leger is zeer goed gedisciplineerd, de militairen beneden den rang van officier hebben weinig in te brengen, en zelfs in de officiersrangen is het verschil tusschen de onder scheidene rangen groot. Het hangt echter veel van den Regiments commandant af op welke wijze de officieren van zijn regiment met elkander omgaan. Bij het 44e Regiment ACP. waarbij ondergetee kende de groote manoeuvres in Bretagne volgde, was de omgang zeer kameraadschappelijk en aangenaam. In de officierswereld zelve zijn verschillende coteriën, die zich veelal van de burgerij afgescheiden houden. De strenge discipline spreekt duidelijk uit het Reglement op den Inwendigen Dienst, dat hoewel hoofdzakelijk met ons reglement overeenkomende, in eenige opzichten hiermede treffende verschillen vertoont. Strafdetachementen, waar de soldaat aan strengere disci pline is onderworpen worden noodig geoordeeld. Soldaten die zich slecht gedragen, worden ingelijfd bij korpsen in Marocco, waarheen ook die miliciens gezonden worden, die op den datum van hun inlijving voor zekere straffen in een strafge vangenis vertoeven. Het strafstelsel is geheel van het onze ver schillend, vrijwel ieder meerdere kan straffen opleggen, en hoe hooger de rang van den strafoplegger des te zwaarder de door hem op te leggen straffen kunnen zijn; ook de straffen voor offi cieren zijn veel zwaarder dan bij ons leger het geval is. Indien een officier een artikel in een tijdschrift of een dagblad wil inzenden, behoort hij met naam en rang te onderteekenen zonder vermelding van betrekking en tegelijkertijd met de inzending een 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 20