Bijlage 17. ONDERHOUD DER VUURMONDEN. Door het enorme munitieverbruik tijdens den laatsten oorlog heeft men omtrent de oorzaken die den vuurmond buiten werking stellen, leerrijke ervaringen opgedaan. En al waren verschillende oorzaken bekend, er zijn er eenige die op den voorgrond zijn getreden. Wij zullen achtereenvolgens in beschouwing nemen: A. Slijtage. B. Aankopering. C. Verschillende andere oorzaken. A. Slijtage. Deze wordt gekenmerkt door een vermeerdering van de middel lijn der ziel van het kanon, hetgeen niet overal in dezelfde mate geschiedt. Zij is het grootst bij den overgangskegel en strekt zich in de ziel uit over een lengte van b. v. 15 kaliber vóór de lange kanonnen met grootste Vo, terwijl bovendien nabij de monding eveneens verwijding is te constateeren. De slijtage aan den overgangskegel en die aan de monding zijn niet van denzelfden aard. Het verschijnsel doet zich als volgt voor. Na een zeker aantal schoten constateert men in de ziel fijne barstjes op verschillende willekeurige plaatsen. Onder den invloed van volgende schoten voegen deze verschillende groepen zich samen en vormen een net werk van barsten, waarin zich weldra duidelijk diepere kanalen vormen in de lengte van de zfel, als het ware holle strepen. Oorzaken. Er bestaan verschillende theoriën over het ontstaan er van b. v. a. Theorie van M. Vieille. De oorzaak zou te zoeken zijn in de op pervlakkige en intense harding van de inwendige oppervlakte van den loop onder de werking van de verbrandende gassen der lading. Het vormen der kanalen zou dan veroorzaakt worden door de uitvretingen door het gas dat met grooter snelheid een uitweg langs de nauwe barsten zoekt en door de hooge temperatuur en druk de verdere uitholling der kanalen veroorzaakt. Deze hypothese schijnt door proeven bevestigd te worden. b. Theorie van M. l'lngénieur Général Charbonnier. Volgens deze autoriteit is de gasvormige massa een stroom die door den overgangskegel vernauwd wordt en daardoor een draai kolk van kleine gasvormige deeltjes vormt. Hierdoor zou het metaal worden afgeschraapt. Hetzelfde verschijnsel, dcch in minder hooge mate doet zich dan aan de monding ook voor. c. Chemische werking van de gassen op het staal der ziel (waterstof, stikstofbioxyde) 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 38