Spoedig echter geraken nu de Franschen op de hoogte van de Duitsche verdedigingswijze door middel van blokhuizen 1). Zij volgen hun vijanden hierin na, speciaal in boschrijke en bergachtige streken, waa. de doorloopende loopgraven worden vervangen door op korten afstand naast en achter elkaar gelegen blokhuizen, die elkaar kunnen steunen door vuur, en die een verdediging van een strook van eenige diepte daar mogelijk maken. Langzamerhand breken zich denkbeelden baan omtrent verde diging geéchelonneerd in de diepte, terwijl aanleg van reduits tot bescherming van batterijen wordt aanbevolen (^zie de overeen komstige ideeën bij de Duitschers). In de 2de stelling wordt hoe langer hoe meer betonconstructie toegepast. Men komt terug tot een échelonneering, welke overeenkomt met die der vroegere voorposten. De posten zijn nu luisterposten; velüwachten zijn de bezettingen van de loopgraven en onder komens der le linie; voorposten detn zijn de ondersteuningstroepen en vakreserves in hunne loopgraven en onderkomens; voorpostenreserves zijn de bezettingen van de reduits, welke naar alle zijden ter verdediging zijn ingericht. Eindelijk zijn de sector- en divisiereserves bij de 2de stelling op ±34 K.M. van de le gekantonneerd. Ook gaat men over tot het Duitsche idee van zwakke bezetting der voorste linie. De basis van de versterking is het enfileeren van de ijzerdraad versperring er voor met onzichtbare en z.m. onuitdoofbare mitrail leurs. De mitrailleurs worden uitsluitend voor het flankement bestemd. De sectie vormt de eenheid; zij mag niet worden gesplitst. De mitrailleurs vuren op kleine afstanden; zij moeten in zeer sterke gedekte onderkomens zijn geplaatst. Men mag hen niet alle in voorste linie brengen. De Franschen passen voor het eerst de ijzerdraadversperringen in den vorm van de tanden eener zaag toe, omdat deze het gemak kelijkst door mitrailleurs kunnen worden geënfileerd. Zooals reeds gezegd 1wil de generaal Dubail een groot aantal mitrailleurs in voorste linie. 9 Juli schrijft hij in zijn dagboek, dat „la conception d'une ligne „rigide de tranchées ininterrompues et garnies avec une densité „sensiblement égale sur tout le front est a rejeter. II faut en revenir „a l'idée de manoeuvre". Den vorigen dag had Joffre een nota uitgegeven, waarin hij eveneens het brengen van veel troepen in 1ste linie afkeurt en waarin hij voorschrijft de verdediging in de diepte te échelonneeren, het grootste deel der troepen gereed te houden „pour manoeuvrer: 755 Zie 1. M. T. 1923 No. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 47