l'armée américaine. l'Allemagne, cryptographie (alleen voor Fransche Officieren). C. Het jaarprogramma omvat bovendien verschillende studie reizen naar Staats- en particuliere inrichtingen en fabrieken. Gedurende dit jaar werden bezocht: 1. Usines Schneider en Champagne. 2. Poste de la Tour Eiffel et de 1'Etablissement Central de Radiotélégraphie militaire. Paris. 3. Ateliers de Construction. Puteaux. 4. Poudrerie a Bouchet. 5. Usine électrique de Fontainebleau. 6. Usines Somua St Ouen Paris. 7. Usines Schneider au Creusot. 8. Usines de l'Etat a Bourges. 9. Slagvelden en Fransche forten om Verdun. 10. Duitsche forten om Metz. 11. Usines de Rombas. 12. Vier dagen volgen der werkzaamheden in den spoorwegdienst op de stations (alleen voor Fransche Officieren). 13. Usines de Renault Billancourt. D. Practische oefeningen. a. In het Garnizoen: Velddienstoefeningen. Schietoefeningen. To pografische oefeningen. b. In het camp de Mailly: Bijwonen van manoeuvres. Topografi sche oefeningen. Schiet- en practische oefeningen met geschut. c. Bijwonen der manoeuvres in de omstreken van het kamp Coëtquidon (Bretagne). Ad A. Voor het onderwijs beschikt de school over een zéér groot aantal officieren; men onderscheidt voor elk vak hoofden van onderwijs (hoofdofficieren), aan wie zijn toegevoegd leeraren (kapiteins) en adjointj (luitenants), die bij uitgebreide vakken elk slechts een gedeelte er van behandelen. Het belangrijke vak der Artilleriewetenschap is b. v. in vele onderdeelen gesplitst, elk onderdeel wordt door een ander officier behandeld. Het is duidelijk dat hiervoor een enorme staf van officieren aanwezig is, die ieder voor zich het kleine onderdeel dat zij doceeren volkomen beheerschen; hetgeen echter nog niet wil zeg gen, dat allen in even groote mate het talent van onderwijs geven bezitten. Het jaarprogramma is zwaar overladen en dikwijls moet in slechts enkele uren een zeer uitgebreide leerstof worden behandeld, welke de leerlingen onvoldoende kunnen verwerken. Examens worden niet gehouden, doch gedurende het cursus jaar worden „interrogations" gehouden en „compositions" gemaakt, waarvoor cijfers worden toegekend, welke cijfers het rangnummer aan het einde van het studiejaar bepalen; behalve echter uit deze 714

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 4