buitschers evenwel bij Verdun die centra te verkennen en te ver nietigen door hun artillerievuur. Hoogerbedoelde instructie geeft nog aan, dat hindernissen alleen waarde hebben, als zij goed door eigen vuur kunnen worden be streken en dat haar doel is 0111 den vijand onder zeer werkzaam vuur tegen te houden; voorts dat de groote uitwerking der infanterievuur wapens een groot schoots veldon noodig maakt, m aardatdeartilleriebe- hoefte heeft aan ver uitzicht; het bezit van punten, die goed uitzicht aanbieden heeft dan ookbijzonderewaarde, waaiopb ij hetin richten of veroveren van stellingen moet worden gelet. De loopgraven moeten steile taluds hebben en eene bodem breedte van 1 M.; zij moeten rugweren hebben; om de 4-6 M. moeten zijweren van een lengte en dikte van 1.5 M. worden ge maakt- Schietgaten worden aanbevolen, niettegenstaande de reeds herhaaldelijk gebleken nadeelen (goede schijf); daartoe worden schilden (zie hiervoren) gebruikt. De onderkomens moeten klein zijn, voor 4 6 man, ten hoogste voor y2 sectie. Gegolfd plaatijzer bespoedigt de constructie, maar men kan hiermede slechts dekkingen maken, die tegen 15 cM. granaten bestand zijn. Voor de schijnwerpers worden zulke dek kingen voldoende geacht. Dekkingen van 3 lagen rondhouten van 15 cM. dikte, waarop tot 2 M. grond, geven geen dekking tegen granaten uit den Duit- schen 21 cM. mortier. Voor de mitrailleurs vooral zou de noodzakelijke dikte der dek king, wanneer men geen beton aanwendt, leiden tot een niet te aanvaarden relief. Foegassen worden als onnut erkend, daar zij door het vijandelijk bombardement zullen ontploffen of wel daardoor de ontstekings draden worden verbroken. IJzerdraadversperringen worden geëlectrificeerd, maar zonder veel nut. Gemakkelijk te stellen hindernissen van verschillende soorten worden geconstrueerd, zooals samenklapbare friesche ruiters; de versperring Brun. Om de waarneming steeds mogelijk te maken, worden nieuwe blindeeringen geconstrueerd: gepantserde posten, blindeeringen van stalen ringen van 15 30 mM. dikte. De waarnemers zien schuins op de richting der verdedigingslinie. De naderingsloopgraven moeten kunnen worden afgesloten door spoedig aan te brengen versperringen, en aan weerszijden of aan ééne zijde voorzien zijn van ijzerdraadversperring. Men moet maatregelen nemen om ze te enfileeren. In de „centres de resistance" worden geen doorloopende loop- 758

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 50