toch ziet men het in verschillende legers anders in, of beter gezegd, voélt men het anders. Tot voor kort bijvoorbeeld hechtte men in Engelsche kringen meer aan de beweging. In het Engelsche reglement van 1922 wordt echter nu ook volle erkenning gegeven aan de overheerschende waarde van het vuur. In het Italiaansche leger ziet men de groote waarde van het vuur uit den aard der zaak wel in, maar toch stelt men de beweging en de soepelheid van de infanterie boven alles. De Duitschers stellen de kwestie niet eens en prenten het principe van de belangrijkheid van het vuur ook met in, maar zorgen er voor dat hun reglementen en voorschriften ter zake goed met elkaar overeen stemmen, en dat, door nauwkeurig aan te geven hoe de vuursteun moet worden gegeven in de verschillende phasen van den strijd, het beginsel op goede wijze wordt toegepast. De Fransche reglementen brengen het principe scherp naar voren, opdat iedereen er van doordrongen zij dat: „Le feu est Ie facteur prépondérant du combat. L'attaque est le feu qui avance; la défense, le feu qui arrête". In het ondervolgende wordt onderzocht hoe men in de verschil lende legers tracht deze grondgedachte tot uiting te brengen en wel voor wat betreft de mitrailleurs. Daarbij meenen we als bekend te mogen veronderstellen, hoe in de voornaamste legers de mitrail leurs, zoowel zware als lichte, bij de infanterie zijn ingedeeld. Zooals men weet, bezit de zw. mitr. eigenschappen die hem van huis uit bestemmen tot het voornaamste wapen voor den steun, aan de inf. te geven. Men denke slechts aan de groote vuuniit- werking, die het gevolg is van zijn juistheid en zijn vuursnelheid. De juistheid van het vuur is mogelijk doordat het wapen behoorlijk ondersteund wordt door een kleine affuit, zoodat de gevechts invloeden, welke het vuiir van den enkelen schutter zoo in hoe danigheid doen verminderen, op den mitr. niet zoo nadeelig werken. De vuursnelheid is 400 a 500 schoten per minuut, een snelheid die weliswaar van wege het heet worden van het wapen slechts gedu rende ongeveer een minuut kan worden volgehouden, doch men heeft die vuursnelheid ook slechts telkens voor een kort oogenblik noodig; en voor die „rafales" is een minuut voldoende. Dan denke men aan het weinige personeel, dat er noodig is om die vuuruit- werking te verkrijgen, vergeleken met het aantal met geweer bewapenden dat daartoe noodig zou zijn; aan de weinige plaats die het wapen met de erbij behoorende manschappen inneemt, waardoor het zoo gemakkelijk gedekt opgesteld kan worden; en ten slotte aan de mogelijkheid, het bij den aanval in de voorste lijn, of althans vlak er achter, mede te voeren. Gezien al die voordeelen van dit automatische wapen zou men kunnen vragen of het gewone geweer zijn tijd niet heeft gehad. Maar dit schijnt niet waarschijnlijk. Er doen zich op het gevechts- veld nog te veel omstandigheden voor waarin men het enkele schot 761

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 53