de Fransche en de Duitsche opvattingen, terwijl ook omtrent de Engelsche inzichten het een en ander zal zijn te zeggen. Alvorens dit te doen zullen we, gemakshalve, eerst nog een ver gelijkend overzicht geven van de verschillende phasen van het aan vallend gevecht, zooals de Franschen en de Duitschers zich die denken. Franschen. Nadering, (zonder vuur der inf.) Opnemen van het contact met den vijand door de vöörtroepen. Intusschen voortzetting van de nadering door de achter volgen de troepen (dekkingstroepen, liefst bij nacht). Aanval uitgaande van een „base de départ". De stoot. Duitschers. Naderingsgevecht, tot storm- afstand, met behulp van het vuur. (de stoottroepen volgen meer achterwaarts). De stoot (de tirailleurs ver sterken de gms). Inbreken in de vijandelijke stelling. Doorgaan over de ge- heele diepte van de stelling; de plaatsen waar weerstand wordt geboden mijden. Snel voor waarts gaan. Uitbuiting van het succes. Vervolging. Wanneer men dezen staat nauwlettend beziet, dan valt het verschil in opvattingen duidelijk in het oog. Het Fransche reglement bedoelt klaarblijkelijk een ruime toe passing van de nadering onder dekking van den nacht, achter een bezette lijn. Men kan echter in den bewegingsoorlog de nade ring overdag, onder dekking van het vuur van de art. en de inf., niet geheel ontgaan. De Duitschers hebben dit systeem, dat we al van voor den oorlog kenden, blijkens hun geschriften, nog geheel gehandhaafd. Ook de Franschen erkennen in het tweede deel van hun inf. regl. nog wel de noodzakelijkheid van de nadering onder dekking van vuur, in het bijzonder voor de dekkingsafdeelingen en overdag. De nadering gaat volgens de Duitsche opvattingen voort tot aan den stormafstand en volgens de Fransche tot een „base de départ" (men zou kunnen vragen, of dit in de practijk niet vaak hetzelfde zal blijken te zijn), en de inf. zal daarbij voortdurend den steun van haar automatische vuurwapens noodig hebben, 763

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 55