gedurende zijn zij het dan ook kortstondig leven de overeenstem ming op merkbare wijze zou hebben bevorderd 1). Het R. O. S. heeft zich al heel weinig aan het V. V. gestoord, hoewel naar onze meening men zich bij de samenstelling daarvan in de eerste plaats aan de afkortingen van het V. V. had behooren te houden. Voor ongeveer 30 van de 90 in bijlage III van het V. V. vermelde woorden heeft het R. O. S. gemeend een andere afkorting te moeten geven. Nu is het zeer wel mogelijk, dat de wenschelijk- heid hiervan op seintechnische gronden kan worden betoogd, en dat de afkortingen, voorgeschreven voor telegrafisch dienstverkeer en overgenomen doo:- het R. O. S., op haar gebied niet zonder ver dienste zijn. Doch daarom gaat het in casu niet. Het is in beginsel af te keuren, dat voor den optischen seindienst andere afkortingen gelden dan die, welke zijn voorgeschreven bij de redactie van bevelen en berichten. Dit sticht verwarring. De afkortingen van het V. V. moeten voldoen aan den eisch, dat zij bruikbaar zijn in het optische seinverkeer. Zij moeten het woord dat zij voorstellen, gemakkelijk in de herinnering oproepen. Zij behooren te worden geëerbiedigd in alle andere reglementen en het geval is. Zoowel de infanterie als de artillerie om bij deze voorschriften. Moeilijk kan worden getuigd, dat dit laatste thans wapens te blijven-veroorloven zich afwiikingen. Men lette b.v. slechts op de wijzen, waarop in V. V., R. O. S., R. I. de woorden bataljon, compagnie, sectie, detachement zijn afgekort en in V. V.. R. O. S., V. V. V. D. A. het woord patrouille. Een ware staalkaart zou kunnen worden samengesteld. Naast de afkortingen van het V. V., geldende voor alle wapens, zouden er bijzondere afkortingen kunnen bestaan voor ieder wapen, mits binnen de wapens maar weder voor eenheid wordt gezorgd en verwarring met de algemeene afkortingen niet mogelijk is. De bijzondere afkortingen zouden ook een plaats kunnen vinden in het R. O. S. Voor de teekens bestaat reeds een overeenkom stige regeling, en moeilijk is in te zien, waarom daaraan geen uitbreiding zou kunnen worden gegeven. Men hoede zich voor te veel afkortingen, legge zich beperking op bij het voorschriiven ervan. Voor den telegraafdienst is de toe stand uiteraard anders; het aantal afkortingen kan hierbij naar wensch worden uitgebreid zonder het minste bezwaar. Doch de optische seindienst en het redigeeren van bevelen en berichten stellen andere eischen. en daarmede moet in de eerste plaats re kening worden gehouden. En is men erin geslaagd te geraken tot een stel oordeelkundige 766 Het is wel opmerkelijk, dat, hoewel in het hierbedoelde voorschrift als afkorfing van „algemeene order" was voorgeschreven „Alg. O.", deze orders zich zelf A. O. bleven noemen, zooals te doen prehniike- 1 ij k was en nog steeds is (zie b.v. de bijlage van de A. O. 1921 No. 14)

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 58