776 Uit liet geheele artikel spreekt groote liefde voor het vak en voor zijn ondergeschikten, die in de zware mobilisatie-jaren zoo hard met hem hebben gewerkt. De heer Velthuis behandelt de centraalpostjes die irr gebruik zijn geweest bij de veldtelefonie aan de Duitsche fronten. Kapitein Hoffman geeft een artikel over de verzorging en de afvoer van zieken en gewonden en den aanvoer van geneeskundige behoeften. De heer Brethouwer komt in debat tegen den kapitein Brouwer, naar aan leiding van diens artikel „Kustartillerie-tactiek" in de Jan. en Feb. nos. Cavaleristisch Tijdschrift. Juli. De heer Fabius vervolgt zijn studie over het mobiele gevecht. Verder een artikel over „Legercavalerie", waarin wordt aangetoond, dat een legercavalerie, mits goed gebruikt, nog alle recht van bestaan heeft. De teleurstellende ervaringen in sommige opzichten opgedaan gedurende den grooten oorlog moeten grootendeels worden toe geschreven aan het feit, dat de cavalerie weinig rationeel werd gebruikt. Ten slotte vermelden we nog het artikel over onze Indische cav. van ruim honderd jaar geleden, waarover we vroeger reeds iets mededeelden. Cavaleristisch Tijdschrift. Augustus. Het nummer opent met een foto van de standaarduitreiking door H. M. de Koningin, aan een der regimenten cav. Verder een warm geschreven jubileumsartikel van generaal Benteyn. De heer Fabius vervolgt de reeds genoemde studie over het mobiele gevecht. Vermelding verdient ten slotte een artikel „Marschen, marschverrichtingen en verliezen.'' door den luit.-veldmaarschalk Otto Berndt, gewezen Ct. 4de O. H. Cav. div. Het duidt op groote activiteit van de redactie, dat zij den inhoud van haar tijdschrift weet te verrijken met oorspronkelijke bijdragen van buiten- landsche medewerkers van gezag. Mavors Augustus. Kapitein Kaps en zijn trawanten praten nog steeds en komen ook in deze aflevering niet tot een einde. „Taktiek en techniek in de moderne veldbatterij" wordt vervolgd door kapitein Sillevis. Hij komt tot een z. g. „Vuurvoorbereidingsstaat" voor de batterij en daaruit voortvloeiend voor ieder stuk een afzonderlijken „vuurstaat." Kapitein van Woerkom behandelt het „controleeren der zijdelingsche richting en uitschakelen der fouten'' Voor een vlug inschieten n.l. en nog meer bij vuren zonder inschieten is het noodig dat de zijdelingsche richting van de stukken eener batterij zoo juist mogelijk zij, d. w. z. de richting van het directie stuk en het evenwijdig stellen der andere stukken (c q. het vormen van een vooruit vastgestelden waaier). Ook de bij ons bekende methode van een laag hooge S. Pn waarvan de ligging wordt opgemeten ten opzichte van een of ander uit de batterij zichtbaar terreinvoorwerp, wordt weer naar voren gebracht. Luitenant Schwing vervolgt zijn goed gedocumenteerd artikel over den stikgasstrijd. In een opstel „Het groeten" worden oude uiterlijke militaire vormen weer eens in herinnering gebracht, wat wellicht niet alleen voor Neder- landsche toestanden dienstig is 1 In „Maandoverzicht" wordt besproken een pennevrucht van een reserve le Luitenant die gemeend heeft goed te doen in een der dagbladen zijn denkbeelden over legervorming en landsdefensie wereldkundig te maken. Hij is het niet eens met de tegenwoordige legerleiding en ziet bovendien kans om nog meer te bezuinigen Zijn denkbeelden worden door de Mavors-redactie zeer welwillend be oordeeld en ter overweging aanbevolen. In de Indische Gids, September-aflevering, treffen wij een lezenswaardig opstel aan van J. C Lamster over „Legerpolitie" Schr. houdt een pleidooi voor het gebruik van het leger voor politiedoeleinden, wijst op de wonderlijke angst, die „men" voor het leger als politie koestert, terwijl toch de feiten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 68