Theoretische voordrachten (22 uren) afgewisseld met practisch werk in het garnizoen (66 uren) en in het kamp te Mailly (6 dagen) geven de noodige kennis waarop in de garnizoenen wordt voort gebouwd. Het theoretische gedeelte beoogt, den Artillerie-officier te leeren de kaart te lezen, voorts op het terrein eenige opmetingen te doen en teekeningen te vervaardigen, welke topographische werkzaam heden identiek zijn met die, welke dienen voor het vervaardigen der kaarten. Hiervoor acht men het noodig, dat de kennis der artillerie-officieren zich uitstrekt tot het geheele domein der Topo- graphie. Daar echter de volledige studie der Topographie te veel tijd zou kosten, wordt het alleen noodig geacht, dat hij theoretisch op de hoogte is van de algemeene beginselen voor de vervaardiging van kaarten en van opmetingsmethoden welke daartoe gebezigd worden; hij moet echter geheel en al de practijk beheerschen van het gebruik van alle instrumenten welke bij de Artillerie beschik baar zijn, alsook van de topographische werkzaamheden op het gevechtsveld. Hiertoe werd het onderwijs geplitst in: 1. Algemeene kennis van de vervaardiging van kaarten. 2. Details en vormen van het terrein en hunne voorstelling. 3. Topographische instrumenten en werkzaamheden. 4. Opmetingsmethoden. 5. De cartographische documenten en het gebruik daarvan door de verschillende wapens. Practisch gedeelte. a. In het kamp te Mailly. (Zie later). b. In het garnizoen. Omvat de behandeling van verschillende instrumenten zooals: planchet met verschillende soorten van alhidaden; goniomètre-boussole (te vergelijken met onzen bat terij-kijker, voorzien van een kompas)zakhoekmeter, theodoliet en afstandmeters. De oefeningen hadden hoofdzakelijk ten doel de beoefening der verschillende methoden van plaatsbepaling, gebruikelijk bij een Afdeeling Artillerie voor de waarnemingsposten, batterij-stellingen, richtpunten of richtingslijnen. Vermeld zij nog dat door de groote eischen aan de voorbereiding van het Artillerievuur gesteld, de stafkaarten, systeem projectie de Bonne, gedurende den oorlog niet voldoende bleken en men voor eenige gedeelten van het front de projectie Lambert aannam. De Sciences appliqueés, waaraan 100 lesuren worden gewijd omvat o. a. het telefoneeren, telegrafeeren, en de beoefening der T. S. F., is begiftigd met een coëfficiënt van 70. Aan de electriciteit en hare toepassingen worden 19 theoretische en 20 practische lesuren gewijd; de voorname rol door de verbindingen in den werel ^orlo^ gespeeld, hebben ook dit vak een voorname plaats op het programma doen innemen. Vooral het groote gebruik van T. S. F. bij de artillerie voor hare verbindingen ten behoeve der 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 6