781 meening door beschouwingen over de met die indeelingen te bereiken uitkomsten. Revue d'Artillerie Juli. Geeft een artikel over de voorbereiding van het art.-vuur. Schrijver legt er den nadruk op, dat alhoewel die voorbereiding het juiste verband moet leggen tusschen opstellingsplaats batterij en plaats van het doel, het geenszins noodig is te wachten met die voorbereiding tot zich doelen voordoen en zelfs niet tot de batterij in stelling is gekomen. De B. C. met zijn personeel is verplicht reeds voordien verband te leg gen tusschen de stelling en „la region des objectifs possibles". „rinstruction du 20 Mars 1922" kent de z. g. „préparation compléte" waarvoor o. a. tijdroovend topografische maatregelen noodig zijn en welke in den bewegingsoorlog zouden kunnen leiden tot een te laat gereed zijn voor vuuropening. (Men kent de verzuchting van den (denkbeeldigen) generaal die bij een aanval zijn divisieartiilerie maar niet tot vuren kan krijgen en bij informatie bij een der batterijen hoort dat wel de x maar nog niet de ij van hel directiestuk is uitgerekend en uitroept: „Ik heb artilleristen noodig en men heeft mij astronomen meegegeven".) Een vereenvoudigde voorbereiding daarentegen leidt tot zeer onvoldoende benadering vooral wat betreft afstand en terreinhoek. Schrijver komt dan tot een werkwijze, die het mogelijk maakt kort na het in stelling komen een voldoende geregeld vuur mét waarneming af te geven om daarna door opvolgende en geleidelijke verbeteringen te komen tot gegevens die zelfs nauwkeurige vuren zonder inschieten mogelijk maken, terwijl bij die methode topografische opmetingen niet noodig zijn en slechts met de bij de batterij beschikbare instrumenten wordt gewerkt. Ook hier dus weer het streven naar nauwkeurigheid bij de voorbereiding van het art.-vuur zelfs onder de zeer ongunstig daarop werkende invloe den van den bewegingsoorlog. Verder wordt het Artikel „La défense des frontières maritimes" beëin digd, waarin o. a. de aandacht trekt „Sans doute l'Aéronautique est appelée a un avenir immense etc. Mais la vieille arme de la cöte, le canon, aura encore un role trés important. 11 faut un certain temps a des avions pour prendre leur vol. 11 n'y a que l'artillerie qui puisse entrer immédiatement en action". Voor de Fransche kustverdediging wordt behalve ons mobiel geschut, ook gevraagd om vast opgesteld geschut „Capable d'une riposte" immé- diate" op de meest bedreigde punten. In „Notes sur le réglage par observation unilatérale" betoogt de chef d'escadron Benoit het noodzakelijke van het volkomen beheerschen der methode van inschieten met „waarneming zijwaarts" zooals ook onze voorschriften die reeds sedert lang kennen. De nadruk wordt erop gelegd dat bij deze methode richtfouten in de batterij gedurende het inschieten meer nog dan anders storend kunnen werken. In „Note sur l'emploi de la carte au 80.000e" komt de schr. tot de con clusie dat de kaart op die schaal, bij gebrek aan het „plan directeur'1, vol doend zuivere resultaten kan geven zelfs voor vuren zonder waarneming, mits de plaats der doelen op die kaart met zekerheid is vast te leggen, evenals die der batterij. Met onze kaarten 1:50.000 staan wij er zeker niet slechter voor, als soms de kaarten 1 20.000 of 1 25 000 mochten ontbreken Vooral als de afstanden en hoeken niet worden gemeten, maar berekend, zooals ook in dat artikel wordt voorgestaan! De Chef d'escadron Apffel geeft eenige voorbeelden van het lezen van luchtfoto's voor artillerie-gebruik. The Coast Artillery Journal. Juli. Geeft een interessant artikel over de zeeslagen bij Coronel en de Falkland-eilanden. Captain Webb schrijft „sub-aqueous sound ranging" waarbij gebruik wordt gemaakt van „hydrophones" om de plaats van een schip te bepalen. Ditzelfde onderwerp wordt behandeld door Major Allen. Bij de Ameri-

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 73