invloed van den oorlog nog zeer merkbaar is, zijn goede rij- en springpaarden voorhanden, en wordt het onderwijs door zeer bevoegde instructeurs gegeven; toch ontbreekt hier een geregelde methode van onderricht. Ter aanmoediging van de beoefening der rijkunst worden eenige concours hippiques gehouden, waaraan de beste leerlingen mogen deelnemen en waarvoor de animo zeer groot is. Aan het einde van het cursusjaar werd een hippisch feest ge geven bestaande uit twee carrousels ieder van 64 paarden, een nummer dressage door de rijinstructeurs .en springoefeningen door het vaste officierskader van de school. Voor de oefeningen wordt in de omstreken van Fontainebleau over schitterende terreinen beschikt, terwijl de outtileering voor de rijkunstige oefeningen niets te wenschen overlaat. Zonder verder in nadere bijzonderheden te treden zoo is mijn indruk, dat de africhting der rij- zoowel als trekpaarden beneden het peil van africhting der paarden in het Nederlandsch-Indische leger staat. Batterie attelée. Daar volgens de op het'oogenblik heerschende meening het noodzakelijk is bij een gedeelte der Artillerie de paar- dentractie te behouden, zoo wordt aan de trekoefeningen en de batterijschool c. q. sectieschool nog groote waarde gehecht. Ecole a feu. Behalve te Mailly wordt in het garnizoen elk leerling reeds geoefend in de vuurleiding eener batterij van 75, 120 of 155 C. Ieder leerling vuurt een drietal malen. Men is niet zuinig met munitie en hoewel geen uitwerkingsvuur wordt afgegeven, zoo kosten de verschillende vuren al gauw 45 projectielen, inzonderheid die vuren waarbij de waarnemingsmethode eenigszins ingewikkeld is. De doelen worden voorgesteld door schijven, en men stelt zich uitsluitend ten doel den leerlingen de juiste toepassing der schiet- regels te leeren. De Service de Campagne omvat oefeningen in de beveiliging van een afdeeling door haar éclaireurs, het uitzoeken van batterij- stellingen voor een afdeeling veldartillerie, de uitvoering der topo- graphische voorbereiding in stelling e. d. De verschillende functiën van afdeelingscommandant, Officier oriënteur, batterij-commandant enz., worden onder de leerlingen verdeeld. Aptitude Générale Coëfficiënt 50. Een bij de leerlingen niet zeer geliefde factor in de beoordeeling is het geven van een afzonderlijk cijfer voor algemeene geschiktheid; het kan aanleiding geven tot een zekere willekeur in de beoordeeling. Manoeuvre d'artillerie. Omvat de bediening van 75, 155 C en 155 L, 65 de montagne en 105, alsook de voetexercitie. Veel waarde wordt gehecht aan de stramme uitvoering der com" mando's. Vooral bij den aanvang van den cursus werd getracht den geest van strenge discipline den officieren bij te brengen o. a. door stram exerceeren. 718

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 8