wel als geëindigd worden beschouwd en het resultaat is dat elke marine van eenige beteekenis beide typen van oorlogsschepen handhaaft. Na de duikboot geniet thans het vliegtuig de algemeene belang stelling en doet dit wapen op zijn beurt een aanslag op het bestaan van het slagschip, terwijl in Nederlandsch-Indië enkelen zelfs vrij wel de geheele voorgestelde vloot wenschen prijs te geven voor een sterke luchtmacht. Naar onze overtuiging echter zal ook nu het eindoordeel niet anders kunnen luiden dan dat het vliegtuig een zeer belangrijke rol zal spelen in den oorlog, doch dat het géén der andere wapens zal kunnen verdringen. Elk wapen heeft nu eenmaal zijn specifieke eigenschappen en door het uit de uitrusting der weermacht te schrappen geeft men vrijwillig een aanzienlijken voorsprong aan den tegenstander, die zoowel het nieuwe als het oude weet te waardeeren. Men ziet dan ook, dat alle staten, die zich de weelde kunnen veroorloven, hunne weermacht op het juiste peil te houden, over gaan tot een belangrijke uitbreiding der luchtmacht, zonder dat zulks ten koste der marine of van het leger geschiedt. Zij, die van de resultaten der bommenwerp-vliegtuigen wonder veel verwachten, zullen wellicht er toe komen, hunne meening eenigszins te herzien, als zij uit de Army en Navy Gazette van 11 Augustus j. 1. vernemen dat in Engeland de bommenwerpproeven op het oude slagschip Agamemnon halverwege zijn gestaakt in verband met de slechte uitkomsten als gevolg van den minder gunstigen atmosferischen toestand, waaruit vorengenoemd perio diek de conclusie trekt, dat het in het tegenwoordig stadium voor barig is, om de luchtmacht als een wapen te beschouwen, dat op zich zelve de beslissing kan bevechten. En ook in Amerika, waar de bekende, met zooveel ophef gepu bliceerde proeven werden gehouden, is de „General Board of the Navy" in 't geheel niet optimistisch gestemd. Zij verklaart toch') dat onder de gunstigste omstandigheden, d. w. z. wanneer koers en snelheid van het te treffen schip volkomen juist beoordeeld zijn, evenals de eigen snelheid van het bommen- werptoeste! en de windsterkte, de trefkans niet grooter dan 4 mag worden aangenomen. In werkelijkheid wordt die graad van nauwkeurigheid natuurlijk nimmer bereikt, vooral als men zich daarbij nog denkt het optreden van vijandelijke escadrilles, alsmede van het op de schepen aan wezige antiluchtvaartgeschut. Mogelijk brengt de toekomst ons op dit gebied nog vele verras singen, maar op dit oogenblik zal geen enkel persoon, die ten deze eenige verantwoording draagt, de meening onderschrijven, welke ('y Aviation, Juni 1923 No. 24 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 17