zoodat zij den strijd krachtiger en gedurende langeren tijd zullen kunnen voeren, dan wanneer de aanval boven de Indische wateren, dus op grooteren afstand van de eigen basis, wordt uitgevoerd. Voegt men hierbij nog de kans, dat de hoofdmacht van ons leger nog tijdig ter plaatse kan zijn, dan is het o. i. aan geen twijfel onderhevig, dat men op deze wijze de beste kansen schept om het hoogste rendement te verkrijgen uit de beschikbare krachten, of m. a. w. voor het verwerven van een zelfde resultaat zal elke op een ander tijdstip uitgevoerde aanval grootere krachtinspanning vorderen en derhalve een meer omvangrijke en kostbare organisatie vereischen. Wat ten slotte de voor bescherming van belangrijke objecten te bestemmen escadrilles betreft, streve men ook hier naar beperking en bedenke dat hoe grooter de macht is, welke wij op het landings- punt concentreeren, hoe meer krachten van den vijand hier gebon den worden, en hoe minder hij derhalve geneigd zal zijn om een heden af te zonderen voor nevendoeleinden. Men verwachte aan het einde van deze beschouwingen geen berekening van het aantal vliegtuigen, dat voor het vervullen van de door ons aangegeven taak noodig zal zijn. Het valt natuurlijk niet zoo moeilijk om er een slag naar te slaan, doch wij achten zulks bepaald uit den booze, omdat hierbij de kans groot is, dat verkeerde voorstellingen worden opgewekt. Een berekening heeft alleen nut, als het resultaat werkelijk betrouwbaar is, en hiertoe is een nauwgezet onderzoek noodig aan de hand van tal van gegevens, waarover wij niet kunnen beschikken. Het ligt echter voor de hand, dat voor de vervulling van de door ons gedachte taak de organisatie van het luchtwapen eenvoudiger en minder kostbaar zal kunnen zijn dan wanneer men de verdedi ging van den geheelen Archipel in hoofdzaak aan de luchtstrijd krachten zou wenschen op te dragen. En zoo de stand van 's lands geldmiddelen het bezit van zulk een beperkte luchtmacht toelaat, in harmonische verhouding met leger en vloot, dan geven wij daaraan verre de voorkeur boven een machtige luchtvloot, ver kregen ten koste van het organisatorische evenwicht, en daarom alleen reeds niet in staat aan de hooggespannen verwachtingen van de voorstanders te voldoen. 4. DE VERBINDINGSDIENST IN HET ALGEMEEN EN DE TAAK VAN HET VLIEGTUIG DAARBIJ IN HET BIJZONDER, door H. Behrens. De verbindingsdienst in tijd van oorlog heeft ten doel het mogelijk te maken dat: le. De opperste legerleiding snel, juist, volledig en langs zekeren weg bevelen, orders, enz. aan alle ondergeschikte eenheden doet toekomen. 803

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 21