gebruik van het vliegtuig in den verbindingsdienst mogen hier volgen. Tijdens den laatsten oorlog was ter voorkoming van het gevaar voor afluisteren van t e I e f o o ngesprekken het gebruik van pa trouille-telefonen, als die in Indië, binnen 5 K. M. van den vijand verboden. Alleen telefonen met dubbele draadgeleiding mochten gebezigd worden, terwijl dan nog druk. gebruik gemaakt werd van code en geheimschrift. Bij het telegrafeeren werd als regel geen sneller tempo dan 10 woorden per minuut gehaald. Geluidverbindingen (claxons, signaalhoorns, fluiten en sirenen) zijn op beperkten schaal gebruikt voor kleine afstanden, 4 a 500 M. (Ook uit vliegtuigen). Het gebruikvan seinlappen is een der middelen om met vliegtuigen in verbinding te treden. Die lappen hebben een vorm en kleur, welke duidelijk tegen het omliggende terrein moeten afsteken en worden op een uit het vliegtuig zichtbare plaats op den grond uitgespreid. Het vliegtuig moet voor de samenwerking met de troepen op den grond de juiste plaats weten van den com mandant en den troep, terwijl een code moet zijn vastgesteld om een serie van berichten van beneden naar boven te kunnen over brengen. Indjen steeds een radio-verbinding mogelijk was, zou dit laatste niet noodig zijn, maar er werd in den afgeloopen oorlog (en in de toekomst zal dit bij ons ook het geval zijn) voor alle mogelijke diensten zoo'n druk gebruik van radio gemaakt, dat storingen niet kunnen uitblijven. Elk korps heeft dan een identificatie-sein, een aantal letters, door bepaalde lappen voorgesteld, welke in verband met den seinlap neergelegd, de plaats van den commandant van het korps aan het vliegtuig kenbaar maakt. Dezelfde lappen op andere wijze gecombi neerd dienen voor een code van signalen en berichten. De vliegtuigen beantwoorden deze lappenseinen door middel van lichtkogels, die in verschillende kleur, vorm en aantal wederom een serie van berichten weergeven. Teneinde vijandelijke vliegers geen inzicht in de groepeering der strijdkrachten op den grond te geven, worden de seinlappen op een var, 's vijands zijde moeilijk waar te nemen plaats gelegd en bovendien alleen vertoond als de berichtwisseling plaats heeft. Ordonnansen per vliegtuig zal men alleen in drin gende gevallen bezigen over groote afstanden of indien moeilijk te passeeren terreinen overbrugd moeten worden. De hoogere bevelvoerenden en hun stafofficieren zullen er voor gewichtige besprekingen een veelvuldig gebruik van maken. Berichtkokers worden uit vliegtuigen geworpen voor het overbrengen van bevelen, berichten, foto's, schetsen enz., indien men te plaatse niet kan of niet wenscht te landen. Nabij de plaatsen der commandanten van eenheden wordt daartoe een geschikt 805

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 23