terrein uitgezocht van 100 M. in het vierkant, bij voorkeur te combineeren met de plaats, waar de seinlappen worden uitgelegd. Meestal worden de kokers met een pistool weggeschoten, waarbij door het afgaan van het schot een rookgevende stof tot ontbranden wordt gebracht of er zijn lange linten aan bevestigd om het volgen van den koker te vergemakkelijken. Berichtge weren en*-geschut dienen om op den grond berichtkokers weg te schieten. In het Fransche leger wordt er het granaatgeweer Vivien-Bessières voor gebruikt, aan Duitsche zijde worden de granaatwerpers er voor gebezigd. Afstand 5 a 600 M. De lichte Minenwerfer schoot de berichtkokers tot 1300 M. Voorbereiding door inschieten en maken van ontvangplaatsen was noodig. Het vliegtuig biedt een snel en zeker middel tot het over brengen van bevelen, berichten enz., over alle afstanden en elk terrein indien alle andere middelen vernield zijn of niet te gebruiken, of voordat de andere communicatiemiddelen gereed zijn. De verbinding tusschen twee gescheiden marcheerende colonnes en die met een geïsoleerd strijdende, soms omsingelde afdeeling kan meestel alleen door middel van vliegtuigen plaats hebben. Tevens kan daarvan worden gebruik gemaakt voor munitie-aan vulling en voorziening van levensmiddelen. In den laatsten oorlog werd het vliegtuig veel gebezigd, voor de communicatie met bele gerde vestingen, het overbrengen van spionnen achter 's vijands front, uitstrooien van strooibiljetten en meer dergelijke doeleinden. Voor de verbindings-vliegtuigen is tijdens het ge vecht een hoogst belangrijke taak weggelegd, n. 1. het onderhouden van de verbinding van de infanterie in voorste linie met de haar steuner.de artillerie en van de voorste strijdende afdeelingen met den A. B. Deze vliegtuigen, infanterie-vliegtuigen genaamd, moeten tijdens het gevecht den strijd observeeren van de voorste linies der wcderzijdsche infanterie: le. ten behoeve van den A. B. en de Artillerie, die door het vliegtuig op de hoogte worden gehouden van alles, wat in den loop van het gevecht geschiedt, voornamelijk omtrent plaats en toestand in de voorste gevechtslinie. 2e. ten behoeve van de infanterie zelf, wier verzoeken en berich ten het overbrengt en wier voortgang het opheldert als éclaireur. Bovendien zal bij het uitoefenen van dezen dienst van gunstige gevallen worden gebruik gemaakt om in te grijpen in het gevecht op den grond met mitrailleurvuur, bommen en handgranaten. Tijdens het gevecht zullen vrijwel alle andere verbindingsmid delen vernield zijn of in gebreke blijven; de A. B. blijft zonder berichten, de artillerie kan haar steun niet verleenen op de gewenschte plaats en op het gewenschte oogenblik; juist dan als er groote behoefte was aan een goed werkende verbinding, 806

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 24